Zprávy z internetu
„Zimní sezona byla specifická, lidé zaplnili celou Šumavu, přijeli i ti, kteří by sem jindy nejeli,“ říká náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.
Česko má za sebou dosud nejteplejší den tohoto roku. Teplé jihozápadní proudění vyhnalo úterní odpolední teploty až ke dvaceti stupňům nad nulou. Padaly teplotní rekordy. A to nejen u nás, ale i v zahraničí. Hranice dvaceti stupňů padla i v Německu, na jihu Rakouska se denní maxima pohybovala až okolo třiadvaceti stupňů. Neobvykle teplé počasí bude pokračovat... Pokračovat ve čtení
![[ilustrační obrázek]](https://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/37112/37112-635622894484895772-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Případem napadení na ubytovně se zabývají policisté ze Železné Rudy. Napadený muž skončil v péči lékařů a útočník byl převezen do protialkoholní záchytné stanice v Plzni.
Ve Vyšším Brodě dnes zaznamenali rovných 20 °C! Velmi teplo bylo v jihozápadních Čechách nebo také ve Frýdlantském výběžku, kde teploty překročily 19 °C. Naopak chladno zůstalo v místech s mlhami. V severních Čechách a na jihovýchodě Moravy se rozpouštěly nejpomaleji a maxima tam byla jen kolem 5 °C. Nejnižší maximum zaznamenali v Holešově (2,7 °C) a v Doksanech (2,8 °C).
Šumava zažívá v únoru neskutečnou proměnu počasí. Ještě v pondělí 15. února ráno byly v mrazových kotlinách naměřeny teploty i pod -30 °C, na konci stejného týdne teplota vyšplahala ve stejných mrazových kotlinách až ke 14°C. Počasí tak během týdne zcela změnilo svou podobu. Z prachového jistřícího sněhu se stal firn, příroda se začíná probouzet, první stromy a keře začínají mít již pupeny. Chladno ale není ani na hřebenech, kde teplota dosáhla ke 13 °C, což je v těchto výškách běžná hodnota v letních měsících. Není divu, že stanice hlásí teplotní rekordy, z dostupných dat se nejvýše teplota dostala ve
Až do pátku bude v České republice převládat inverzní charakter počasí, který bude charakterizován výskytem mlh nebo nízké oblačnosti, která se ojediněle udrží po celý den. Dny budou slunečné a nejvyšší denní teploty vystoupí až k 17 °C. Za toto počasí může tlaková výše nad Balkánem, po jejíž zadní straně proudí do střední Evropy teplý vzduch... Pokračovat ve čtení
Po přední straně rozsáhlé tlakové výše, rozprostírající se od Sahary až po Skandinávii, již několikátým dnem proudí nad starý kontinent teplý vzduch od jihu. V Česku se jižní proudění zatím projevilo hlavně nízkou inverzní oblačností a ve výsledku relativně nízkými teplotami, avšak do západní Evropy přineslo výrazné oteplení přepisující historické tabulky a mimo jiné, hlavně do... Pokračovat ve čtení
Ať platil jakýkoliv kalendář, začátkem hospodářského roku bylo nepochybně jaro. Rytmus tradičního venkovského společenství souzněl s přírodními cykly, a když nastalo předjaří a probouzející se příroda dala o sobě vědět, přišla doba příprav na první polní práce a očekávání mláďat. Za konec zimy a předzvěst jara se považoval svátek svatého Matěje, vztahující se k počasí a úrodě na polích a zahradách. V lidových tradicích připadalo Matějovi významné místo. 24. února se věštil průběh žní, předpovídalo se počasí na celý rok a také se diskutovalo o úspěších sňatků či o smrti. Zejména hospodářské pranostiky si na Matěje vydobyly zvláštní postavení.
Na Šumavě se za týden oteplilo téměř o 45 stupňů Celsia. Minulé pondělí naměřili u Kvildy minus 31,4 stupně a dnes bylo na stejném místě 12,9 stupně Celsia.
Na Šumavě se za týden oteplilo téměř o víc než 40 stupňů Celsia. Minulé pondělí naměřili u Kvildy minus 31,4 stupně a v pondělí bylo na stejném místě 12,9 stupně Celsia. Teplotní rekordy pro dnešní den překonaly na jihu Čech dvě stanice. Uvedla to Eva Plášilová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
![[ilustrační obrázek]](https://i3.cn.cz/7/1613392509_P202102150507701.jpg)
České Budějovice - Na Šumavě se za týden oteplilo téměř o 45 stupňů Celsia. Minulé pondělí naměřili u Kvildy minus 31,4 stupně a dnes bylo na stejném místě 12,9 stupně Celsia....
Letos je to už devadesát let, co naměřili meteorologové v Litvínovicích u Českých Budějovic historicky největší mráz 42,2 stupně Celsia. Přes 45 let poté se snaží amatérský meteorolog, známý jako lovec mrazů, Antonín Vojvodík z Vimperku na Šumavě tento rekord překonat, když staví stanice na těch nejmrazivějších místech.
Od úterý čekáme ubývání oblačnosti i v nižších polohách. Ne že by inverzní charakter počasí zcela vymizel, ale příliv teplého vzduchu ve výšce bude slábnout a střed tlakové výše se od východu více přiblíží do střední Evropy a inverzní oblačnosti ubyde. Počasí ve střední Evropě bude ovlivňovat rozsáhlá tlaková výše. Během dne bude většinou skoro... Pokračovat ve čtení
Dobrý den, vážení diváci. Vítáme vás u sedmého vydání Vimperského zpravodajství. V dnešní první reportáži vám představí starostka města Jaroslava Martanová novou vizuální identitu našeho města. Dále máme připraveny informace k výtvarné soutěži, kterou vyhlásila Správa NP Šumava. Tajemník MÚ Vimperk vás seznámí se změnami v úředních hodinách, které platí od 15. února 2021. Podíváme se také na tradiční maškarní karneval MŠ Klostermannova – odloučené pracoviště Mírová. Poslední část dnešního vysílání je věnována hodnocení závodů, kterých se účastnili vimperští lyžaři. Video spustíte kliknutím na obrázek:
Pověst: Za dávných a dávných časů žil na Šumavě král Boubín. Na hoře stejného jména, nejvýše položené uprostřed Šumavy si nechal postavit město o pěti branách a vysokých věžích. Jeho matkou prý byla lesní víla a prabábou samotná Šumava. Byl králem přísným, ale spravedlivým a pro jeho dobré srdce jej poddaní měli rádi. Vládl nad lidmi i duchy, zvířaty i stromy, nad vodou i hory. Vládl moudře a chodili se k němu rozhodovat své pře i dalecí mocní ze světa lidí i přízraků. Ve Včelné choval včely, v Radhosticích vítal hosty, v Hošticích je hostil, na Libíně měl bájnou
Před námi jsou nejen nejteplejší, ale i nejslunečnější dny od začátku roku. Doposud nejvíc slunečního svitu přinesl den Svatého Valentýna, tedy neděle 14. února, kdy nasvítilo 7,4 hodiny, tj. 76 % astronomického slunečního svitu. Mezi Čechami, Moravou a Slezskem nepanovaly v tomto ohledu zásadní rozdíly. V Čechách nasvítilo 7,2 hodiny, na Moravě a ve Slezsku 7,9 hodiny.
Do střední Evropy bude nadále pokračovat příliv teplého vzduchu od jihu, zejména ve vyšších vrstvách atmosféry. Nadále tak bude nejtepleji ve výškách kolem 1000 m nad mořem, naopak v nížinách bude “ležet” chladnější vlhčí vzduch a bude tam díky tomu zataženo nízkou oblačností nebo mlhavo a výrazně chladněji. Dobrá zpráva je, že během dne by... Pokračovat ve čtení
![[ilustrační obrázek]](https://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/109960/109960-635622861102708265-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Následující týden bude v Plzeňském kraji většinou slunečný. V úterý bude vyloženě jarní počasí, teploty se vyšplhají na Plzeňsku na 17 stupňů Celsia, na Šumavě bude 15 stupňů.
![[ilustrační obrázek]](https://i3.cn.cz/7/1613839603_P202102200547501.jpg)
Praha - Ani ne týden po tuhých mrazech dnes Česko zažilo naopak nezvyklé únorové teplo. V Hojsově Stráži na Šumavě a v Příbrami padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Plzni, kde meteorologové...
Po zadní straně tlakové výše se středem nad jižní Ukrajinou a Černým mořem dnes nad naše území zesiloval příliv teplého vzduchu od jihu až jihozápadu. Příliv se odehrával především ve vyšších vrstvách atmosféry, nicméně zejména na jihu a západě Čech došlo při slunečném počasí k jeho promíchání s vrstvou vzduchu při zemi a díky tomu teploty vystupovaly v této oblasti na 10 až 14 °C.