Zprávy z internetu
Kategorie: Počasí
Zvlněné frontální rozhraní, které od čtvrtka ovlivňuje počasí u nás, přineslo nad východní polovinu ČR trvalejší déšť, na hory i sníh. Podle aktuálních předpovědí to vypadá, že hlavní srážkové úhrny jsou už za námi a vydatnější déšť nebo déšť se sněhem se v druhé polovině dnešního dne bude vyskytovat už jen na severovýchodě našeho území, a to zejména díky návětří.
Tlaková níže, jejíž střed se v pátek odpoledne nacházel nad jižní Itálií, si poněkud zajímavě pohrála s oblačností – řeč je o „půlkruhu“, který byl před 16. hodinou jasně zřetelný nad Velkou uherskou nížinou (viz. foto). Možná se ze strany cyklóny jednalo o jakýsi pokus o kompenzaci toho, že bylo Čechům pokaženo sledování velmi tenkého [...]
Tento týden byla příznivá povětrnostní situace, kdy během úterý 5.4. postoupila z Pyrenejského poostrova nad severní Afriku tlaková níže, která v dalších dnech dále postupovala nad Sicilií a jižní Itálii. Jako před týdnem, 1.4., když jiná tlaková níže zvířila saharský písek, který se dostal i nad naše území, tak i tato nová níže opět zvířila písek v oblasti alžírské Sahary. Ten poté během čtvrtka 7.4.2016 postupoval ve výškovém proudění přes střed Středozemního moře dále nad jihovýchodní Evropu. Písek nejvíce zasáhl Krétu, Řecko, Albánii a Makedonii.
Ano, je to tak, první letní den roku 2016 se na řeckém ostrově Korfu konal ve čtvrtek 7. dubna, což znamená později než v Česku. Evropské srdce o předposlední den tohoto pracovního týdne už sice nehřálo tak jako v dnech minulých, avšak stále bylo poměrně příjemně. Nejvíce například v Praze (Klementinu), kde se vzduch prohřál [...]
Předchozích několik dní se slunečným a teplým počasím by mohly navozovat zdání, že se blíží léto. Jedná se však z hlediska počasí jen o přechodný výkyv. V přítích dnech se však změní synotická situace a počasí se výrazně promění.
Ostrava (Mošnov) naměřila v úterý 5. 4. 2016 až 26,2 °C, tato hodnota byla rekordní. Ve čtvrtek 5. 4. 2012 bylo na stejném místě po obědě nanejvýš 6,0 °C, denní maximum se však zrodilo již v úvodu noci, kdy se ještě rtuť teploměru zdržovala na 7 °C. O několik týdnů později následovala památná dubnová velmi [...]
Po včerejším dni, kdy bylo velmi teplo a na mnohých stanicích dosahovaly teploty letních hodnot, přišla také teplá noc. Napomohla tomu oblačnost studené fronty, která se na naše území od západu rozšířila v průběhu noci a díky tomu neklesaly teploty jako o předcházející noci. Výjimku tvořily horské stanice, kde se již projevil příliv chladného vzduchu za studenou frontou a kde byla naopak noc na dnešek chladnější. V tabulce je vidět výpis nejteplejších míst s červeně označenými hodnotami přehročení dosavadních extrémů.
Úterní den se nesl v duchu vrcholící teplé vlny, což se odrazilo na vysokých odpoledních teplotách – na celém území České republiky byly pozorovány úspěšné ataky 20,0 °C, leckde i 25,0 °C. K nejteplejším koutům evropského srdce patřila například Ostrava, dále pak také Bohumín, Karviná, Opava, Lučina, Benešov, Hradec Králové, Plzeň, Most, Ústí nad Labem, [...]
Jak již bylo uvedeno, v posledních dnech bylo teplo a byly i překračovány teplotní rekordy. Naměřené teploty kolem 25 °C i více se vyskytují i v létě a běžně se při nich chodí na koupaliště. Jak to s teplotou vody na koupalištích vypadalo dnes? Celkem podle očekávání se ukazuje, že teplota vody v přehradách a vodních nádržích v posledních dnech stoupá.
V úterý 5. dubna se teploty v odpoledních hodinách většinou pohybovaly mezi 20 až 25 °C, ojediněle překročily 26 °C. Po 15.hodině letního času jsme na 113 stanicích za 142, které měří déle než 30 let, zaznamenali teplotní rekord. Padl i rekord v Praze_Klementinu, kde jsme v 15.hodin naměřili teplotu 23,3 °C (původní rekord 22,8 °C je z roku 1961). Hodnoty nejsou definitivní, teploty ještě mohou v příštích hodinách stoupat.
Naše území patřilo včera k nejteplejším částem evropského kontinentu. Podobně tomu bude i dnes. Přiložená mapka ukazuje pondělní nejvyšší teploty, na našem území byly nejčastěji v rozmezí 21 až 25 °C. Vyšší teploty jsou jen nad Balkánem a ve východním Středomoří. Ani tam to ale zatím na koupání není, teplota moře se pohybuje na Jadranu jen kolem 14 °C, ve východním Středomoří kolem 17 °C. Chladné počasí panuje v těchto dnech ve Španělsku, kde byly včerejší teploty mimo pobřežních oblastí jen kolem 12 °C a tepleji bylo třeba i na jihu Švédska.
První významnější závan teplejší poloviny roku nakonec naplnil svůj potenciál – v pondělí 4. dubna byla v Česku pokořena hranice letních 25,0 °C, poprvé v tomto roce. A to takřka na samém východě naší vlasti, konkrétně u česko-polské státní hranice – v Karviné, nedlouho před 14. hodinou (Tmax 25,8 °C). Také u sousedů na Slovensku [...]
Dnes nad naše území proudil nadprůměrně teplý vzduch od jihu až jihozápadu. Díky přítomnosti pouze vysoké nebo částečně i střední oblačnosti vystoupily teploty vzduchu na většině stanic přes 20 °C. Málo mraků bylo do brzkých odpoledních hodin nad východními částmi republiky, a proto zde teploty za jižního větru (v beskydském závětří) stoupaly nejvýše. Odpoledne začala ubývat oblačnost od jihozápadu, a tak se „ohřálo“ i například Pošumaví. Celkem byl na 46 stanicích s dobou pozorování více než třicet let zaznamenán historicky nejvyšší údaj maximální denní teploty.
Před studenou frontou budou zítřejší odpolední teploty atakovat letních 25 °C. Předpověď zatím předpokládá zítřejší maxima v rozmezí 21 až 25 °C, není ale vyloučeno, že se ojediněle teploty dostanou i slabě nad 25 °C a dočkáme se letního dne. Předpoklad zítřejších maxim podle modelu Aladin ukazuje přiložený obrázek.
V pátek 3. července 2015 byla nad většinou Evropy k vidění rozsáhlá oblast vyššího tlaku vzduchu, která nám i našim sousedům a jejich sousedům dopřála nemálo tepla. V neděli 3. dubna 2016 bylo v rámci synoptiky k vidění něco vzdáleněji obdobného (tlaková výše nad Balkánem) s tím, že do Česka byl pumpován nechladný vzduch od [...]
V minulých dnech k nám proudil od jihu nejen teplý vzduch, ale také se nad Evropu dostával zvířený saharský písek. Příčinou byla tlaková níže, která 1. dubna přecházela přes Alžírsko a Tunisko. Velmi silné proudění v týlu této níže zvířilo písek v centrální části Alžírska. Ten poté postupoval ve výškovém proudění přes Středozemní moře dále nad Evropu. Série družicových snímků ukazuje postup písečného oblaku. Tento barevný kompozit ukazuje a zvýrazňuje právě zvířený písek růžovými odstíny. Viditelná je však jen ta část, kde není oblačnost, která je tmavě červená.
Letošní první dubnový den nezklamal, apoň co se počasí týká. Poslední březnový den v přílivu teplého vzduchu od jihu přinesl vysoké teploty. První aprílový den počasí u nás ovlivňovalo frontální rozhraní, po většinu dne bylo zataženo a v severní polovině území i deštivo. Teprve odpoledne se oblačnost začala od severozápadu rozpouštet až do vyjasnění. Ze dne na den se výrazně ochladilo. Na mapce jsou vidět teploty 1. dubna v 16 hodin (14 UTC), barevnou stupnicí je zobrazen rozdíl teplot ve stejnou dobu den předtím, tj. 31. března.
Vstup do měsíce dubna, druhé třetiny meteorologického jara, byl ovlivněn dvěma hlavními faktory: Zaprvé vybíhající tlakovou výší severozápadně od nás a tlakovou níží se středem nad Slovenskem čili přílivem chladnějšího vzduchu ze severnějších zeměpisných šířek, zadruhé pak přidruženou studenou frontou. Ta zároveň fungovala jako rozhraní mezi vzájemně nesouladnými masami vzduchu ve střední Evropě a v [...]
Poslední březnový den letošního roku přinesl v jižní polovině příliv velmi teplého od jihu. Sever a severozápad našeho území ovlivňovalo frontální rozhraní, které postup teplého vzduchu zadrželo. Díky tomu na jihu našeho území byly naměřeny vysoké teploty. Poprvé v tomto roce byla překonána teplota 20 °C, mnohde i velmi výrazně. Nejteplejším místem byly České Budějovice, Rožnov s maximem 23,7 °C a Byňov 23,1 °C. Další místa jsou v tabulce.
Následující měsíce jsou sportovně velmi nabité: Ve dnech 6. 5. – 22. 5. se bude v Moskvě a Petrohradě konat Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, v termínu od 10. června do 10. července se bude v zemi galského kohouta pořádat Mistrovství Evropy ve fotbale (na letošním EURU se poprvé v historii objeví například Island) [...]