Zprávy z internetu
Kategorie: Počasí
Noc ze čtvrtka na pátek se zapsala do teplotních statistik dosavadního průběhu letošního léta jako 2. nejchladnější. Celostátní průměr minim byl 7,6 °C (v západočeské oblasti tzn. Karlovarsko a Plzeňsko průměr činil dokonce jen 5,7 °C). Nejnižší teplota dne změřená na stanici Kvilda-Perla klesla na -4,3 °C, což je nejnižší minimum změřené v ČR v průběhu letošního meteorologického léta. Pro připomenutí. Nejchladnější noc se odehrála o týden dříve, tedy 11. srpna, kdy průměr minim klesl dokonce k 6,8 °C (v západočeské oblasti pouze 4,2 °C).
Čtvrtek 18. srpna 2016 na samém konci svého života úspěšně završil 128 160. minutu časového úseku, v němž nebyl spatřen pokles teploty vzduchu pod 0,0 °C. Těchto 7 689 600 sekund, jinými slovy 89 dnů, bez mrazu konkrétně probíhalo od neděle 22. května do předposledního dne právě dobíhajícího pracovního týdne. Řeč je o [...]
Olympiáda se přehoupla do své závěrečné fáze, ale vypadá to, že počasí sportovce a organizátory ještě stihne potrápit. Poslední den olympiády, tedy v neděli 21. 8., by totiž měla nad oblast Rio de Janeiro dorazit tlaková níže, která s sebou přinese velkou oblačnost a déšť, ke kterému se přidá i relativně silný jihozápadní vítr (v průměru 6 m/s, tedy kolem 20 km/h). To by mohlo znepříjemnit některé venkovní aktivity, jako např. plánovaný závod horských kol mužů, kde máme i české zastoupení.
Letecký průmysl se významně zapsal nejen do dějin dopravy, ale každý den se zapisuje také do oblačnosti. Nejznámější a nejobvyklejší jsou kondenzační pruhy (tzv. contrails), které vznikají za letadly nejčastěji ve výšce 7 až 12 km a mají vzhled Cirru až Cirrocumulu (viz obr. 1). Kondenzační pruhy vznikají kondenzací vodní páry na kondenzačních jádrech, která dodávají letadla do ovzduší, a následným mrznutím vzniklých přechlazených kapek [eMS]. Jeho vznik je ovlivňován i poklesem tlaku vzduchu v oblasti adiabatického rozpínání vzuchu za letadly.
Na jedné straně dvanáctimilionová Moskva a její silně proměnlivé kontinentální klima, na straně druhé bezmála půldruhého milionu obyvatel čítající Dauhá a jeho poněkud monotónní teplé až horké pouštní podnebí. K tomu rozdílné jazyky, odlišné způsoby života, nestejné písmo a mnoho dalších nesouher. Moskva a Dauhá toho zkrátka moc společného nemají, přesto se však největší [...]
Na jih od našeho území se udržuje frontální rozhraní, na kterém se v pondělí 15.8.2016 vyskytly na mnohých místech v Rakousku, ve Slovinsku a na západě Maďarska silné a velmi silné bouřky. Bouřky byly doprovázeny přívalovým deštěm, nárazovým větrem a velkými kroupami. Ze severovýchodního Slovinska byly hlášeny kroupy, které dosahovaly od 6 do 9 cm (viz fotografie). Výskyt krup byl v okolí města Maribor a v okolí dálnic A1 a A5, která tuto oblast protínají.
Ať už po nadcházejících amerických volbách prezidenta usedne do Bílého domu kdokoliv, jedna věc zůstane v metropolitním Washingtonu, D.C. stejná – legenda jménem 35 dnů, která se zde zrodila v letošním létě. Na svět nepřišla nikde jinde než ve washingtonském vzdušném prostoru, který je stejně jako všude na světě zván troposféra, takže se [...]
V chladnějším vzduchu, který během neděle k nám pronikl od severu a při místním vyjasnění, minimální teploty (bez rozdílu nadmořských výšek) klesly až k nule. Nejnižší hodnota byla naměřena na stanici Jizerka, rašeliniště -0,4 °C. Další nejnižší hodnoty minimálních teplot jsou uvedeny v zobrazené tabulce. Nejnižší průměr nimálních teplot měl Liberecký kraj s hodnotou 8,6 °C. Naopak vyšší průměry minimálních teplot byly v moravských krajích, v Jihomoravském kraji hodnota 15,2 °C.
Tam nahoře na hoře vždy bylo, je a bude chladněji než tu dole. A v pátek 12. srpna roku 2016 tomu tak bylo obzvláště. V tento den totiž mez -5,0 °C opět se pokořila – ve smyslu léta již potřetí v řadě. Lomnický štít, druhý nejvyšší bod někdejšího Československa, jehož vrcholná část kvůli své [...]
V první polovině příštího týdne k nám bude proudit chladnější vzduch od severu. Očekáváme polojasné počasí, přechodně může být až oblačno, zejména v odpoledních hodinách a ojediněle se mohou vyskytnout i přeháňky. Odpolední teploty se budou většinou pohybovat mezi 19 až 24 °C. Ve druhé polovině týdne se začne zvolna oteplovat, do střední Evropy bude proudit teplejší vzduch od jihozápadu a odpolední teploty porostou, nejtepleji bude v sobotu, kdy odpolední teploty vystoupí na 25 až 30 °C.
V minulých třech dnech se průměrné denní teploty pohybovaly 4 až 8 °C pod dlouhodobým normálem a svými hodnotami připomínaly spíše začátek října. Maximální teploty většinou zůstaly pod 20 °C, jen ojediněle tuto hodnotu překročily (21,4 °C bylo naměřeno ve čtvrtek v Doksanech, 21,5 °C v Husinci-Řeži). Nepatrně tepleji bylo v pátek (12.8.2016) na severovýchodě, kde bylo na 11 stanicích naměřeno přes 21 °C, 21,8 °C hlásil Javorník a 21,9 °C Ostrava-Poruba a Osoblaha.
K začátku roku 2016 čítal asijský Irkutsk 623 424 obyvatel, což je o 33 475 lidí méně než v úvodu roku 2011. Když se k poměrně vysokému počtu Irkuťanů přidá fakt ohledně zeměpisné polohy, nepřekvapí, že se jedná o jednu z hlavních stanic na nejdelší železniční trati světa, kterou není nikdo jiný než [...]
I v noci dnešek setrvával na našem území studený vzduch. Vzhledem k tomu, že večer a v noci od západu přibývala oblačnost, byla v průměru chladnější východní polovina ČR (8 až 3 °C), než ta západní (12 až 7 °C). Přesto se jedny z nejnižších teplot opět vyskytovaly na pláních Šumavy a v Jizerských horách, kde byla minima naměřena těsně před tím, než se zde zatáhlo (kolem půlnoci). 41 stanic s nejnižší teplotou viz 1. tabulka.
O Säntisu, cca 2 500 m vysokém vrcholu švýcarských Appenzellských Alp obohaceném o meteorologickou stanici uspokojující meteorologické choutky již od pozdní fáze 19. století, jsme naposledy hovořili začátkem března, konkrétně na Mezinárodní den žen, a to v souvislosti s předcházejícím pondělím 7. března, kdy na Säntisu leželo 408 cm sněhu, což byl tou [...]
Přinášíme Vám několik zajímavých snímků z nedávné doby nejen oblačnosti pořízených z meteorologických družic Terra a Aqua. První dva jsou z 10. srpna 2016 a zobrazují kouřové vlečky z požárů, které v těchto dnech trápí Portugalsko a Maderiu. Šedivý kouř je zřetelně odlišitelný od bílých kupovitých oblaků.
Díky přílivu studeného vzduchu od severozápadu a také nočnímu vyjasnění oblačnosti, ke kterému docházelo hlavně v Čechách, klesaly teploty dnes ráno velmi nízko. Snímek z polární družice NOAA18 z 11. 8. dnešního rána v 6:49 ukazuje jasnou oblohu v Čechách včetně mlh podél velkých řek. Na většině českých stanic byly překonány teplotní rekordy, správněji extrémy. V přiložené tabulce je výpis nejchladnějších stanic měřících aspoň 20 let, včetně extrémů pro tento den. Modře jsou vyznačeny překonané hodnoty.
Lesotho, dlouhým zněním Království Lesotho, ukrajuje ze zemského povrchu něco málo přes 30 350 km², což odpovídá zhruba 0,1 % afrického kontinentu. Jde tedy o nevelký vnitrozemský stát, jenž je ze všech stran obklopen Jihoafrickou republikou. Lesotho je v určité věci identické s evropskou Andorrou, a to v tom, že 100 % jeho území [...]
Pondělí bylo nejteplejším dnem tohoto týdne, večer přišla studená fronta, která přinesla poměrně razantní ochlazení. Díky postupu fronty od západu se více projevilo v Čechách než na Moravě a ve Slezsku.
Když se východní anticyklóna a západní cyklóna spojí, tak chladomilové i v srpnu jak v ráji se mají. Tento popis pravděpodobně na první pohled působí poněkud netradičně, nicméně všem, kteří jsou alespoň trochu více zainteresováni v oboru meteorologie, je zřejmě jasné, že se jedná o jiný způsob charakterizace úterní synoptické situace nad Evropou. Východní [...]
Studená fronta, která nyní postupuje přes naše území k východu, přinese zítra a ve čtvrtek zhoršení počasí i na chorvatské pobřeží Jadranu. Tamní dnešní slunečné počasí s teplotami kolem 30 °C, se bude zítra a ve čtvrtek od severu měnit na oblačné počasí s přeháňkami nebo bouřkami a odpoledními teplotami do nebo kolem 25 °C. K tomu bude vát poměrně čerstvý severovýchodní vítr (bóra). Zhoršení počasí bude jen krátkodobé, pravděpodobně od pátku bude oblačnosti ubývat a teploty se o víkendu začnou vracet k normálu.