Logo
Logo

Fotogalerie

08.02.2020 - Javorná - Buchar - Svinná - Gerlův Dvůr

Javorná Po cestě z Javorné na Buchar Buchar Buchar - rybník na návsi Buchar - proti proudu potoka Ostružná směrem na Svinnou Potok Ostružná Pohled zpět směrem na Buchar Zřícenina staré vápenky (technická památka ČR) Pohled na osadu Dolejší Svinná U rozcestí Svinná (vlevo vzadu je vidět osada Doleší Svinná) Kaplička sv. Vendelína na Svinné Nad rozcestím Svinná a kapličkou sv. Vendelína Turistický přístřešek na trase Svinná - Keply Pohled na ekofarmu Svinná Střední Svinná - lávka a brod přes potok Ostružná Od Střední Svinné směrem na Gerlův Dvůr Gerlův Dvůr Cesta z Gerlova Dvora na Javornou Křížek nad Javornou

Javorná - Dřívější jméno Zejbiš (do roku 1951) z německého Seewiesen / Sejwies. Javorná je místní část obce Čachrov, v okrese Klatovy. Nachází se 10 km severovýchodně od Železné Rudy, nad údolím říčky Ostružná, v nadmořské výšce 842 m. V roce 2011 zde trvale žilo 144 obyvatel. Osada leží na rozhraní CHKO Šumava a Přírodního parku Kochánov. K Javorné je dnes počítáno i katastrální území po zaniklé obci Zhůří, vysídlené se zřízením vojenského prostoru Dobrá Voda roku 1952. Pár kilometrů od Javorné je kopec, který je stejně pojmenován. Můžeme na něm nalézt mimo jiné starou štolu.
První písemná zmínka o Javorné pochází z roku 1614. Původní osada náležela ke Královskému hvozdu, byly zde četné svobodnické dvory a pocházela odtud většina králováckých vrchních rychtářů. Na jejím území bylo několik sklářských hutí. V roce 1910 čítala obec Javorná s přilehlými samotami 122 domů a 1131 obyvatel.
V roce 1698 byla postavena kaple, která byla přestavěna na současný barokní kostel (Kostel svaté Anny) podle návrhu architekta M. A. Gilmettiho v letech 1718–1721. V průčelí kostela jsou dvě věže kryté šindelem. Na oltářích jsou obrazy svaté Anny a Nejsvětější Trojice od W. Stoibra (1870). Lustry v kostele byly výrobky zdejších zaniklých skláren, ale při rekonstrukci kostela se odvezly do Německa a sem byly přivezeny jiné. Náhrobní kameny z 18. a 19. století náleží převážně významným sklářským rodinám Gerlů, Hafenbrädlů a Adlerů. U kostela stojí památný strom lípa malolistá, stáří 300 let.

Buchar u Javorné - osada v katastru obce Javorná. Protéká zde říčka Ostružná s malým rybníčekm nacházejícím se zhruba uprostřed osady. K nalezení je zde také budova bývalého hamru, kterých na řece Ostružná bylo v minulosti několik.

Svinná u Javorné - je malá rozptýlená vesnice, část městyse Čachrov v okrese Klatovy. Nachází se asi 6 km na jih od Čachrova a sestává ze tří osad, z nichž Hořejší Svinná a Dolejší Svinná leží na severním, respektive západním úbočí Svinenského vrchu (970 m), Střední Svinná pak o něco níže při horním toku říčky Ostružné. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1404.

Vápenka Svinná - Vápenka (technická památka ČR) ve Svinné zpracovávala vápno ze dvou zdejších vápencových lomů a byla v provozu do roku 1925 a dnes je technická památka.

Gerlův Dvůr - (Gerlhof) je původně dvorec nad Javornou, dnes osada pod správou městyse Čachrov. Gerlův Dvůr byla v letech 1869-1890 osada obce Seewiesen (Javorná), která v dalších letech jako osada zanikla. Od Seewiesen ke Gerlhofu vedla cesta lemovaná stromořadím, kterému se říkalo Eliščina alej. U dvorce stávala malá vodní elektrárna. Dvůr byl po roce 1990 navrácen potomkům posledního majitele JUDr. Zdeňka Nekvasila.


Použité zdroje:

- Javorná (Čachrov) – Wikipedie [online]. Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Javorn%C3%A1_(%C4%8Cachrov)
- Svinná (Čachrov) – Wikipedie [online]. Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Svinn%C3%A1_(%C4%8Cachrov)
- Šumavský rozcestník : vápenka Svinná [online]. Web: http://www.sumava.cz/objekt_az/5851-vapenka-svinna/
- Šumavský rozcestník : Gerlův Dvůr [online]. Web: http://www.sumava.cz/objekt_az/4599-gerluv-dvur/


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram