Logo
Logo

Fotogalerie

12.10.2019 - Velký Bor - Jezerní hřbet - Liščí díry

Parkoviště Velký Bor Památník obětem 1. světové války Pohled z Velkého Boru na horu Křemelná (1125 m n.m.) Po Javoří cestě směrem na Novou Studnici Javoří cesta pohledem od Nové Studnice Javoří cesta za Novou Studnící ve směru na Zelenohorské chalupy, Bavorskou cestu U rozcestí Pod Jezerním hřbetem Po lesní cestě na Jezerní hřbet Na Jezerním hřbetu... Na Jezerním hřbetu... Z Jezerního hřbetu směrem dolů na Liščí díry Cesta vedoucí od Předělu a Poledníku směrem na Prášily Pohled na úbočí Jezerního hřbetu Stále po cestě směr Liščí díry, Prášily Před rozcestím Liščí díry Liščí díry Rozcestí Slunečná Po cestě směrem na Novou Studnici Pohled směrem na Prášily, vzadu vlevo vrchol Ždánidla Dále po cestě směrem na Novou Studnici Před Novou Studnicí uhýbáme vlevo na lesní cestu směr Velký Bor Bývalá osada Mühlgespreng Býv. Velký Bor - dodnes jsou zde patrné zbytky stavení. Před rozcestím Velký Bor Vyhlídkové a odpočinkové místo Velký Bor

Velký Bor - (Grosshaid) je zaniklá obec poblíž Prášil. V současné době zde naleznete pouze pomník obětem 1. sv. války. Okouzlí Vás nádherné výhledy do údolí řeky Křemelné.
Nejstarší zmínky jsou z první poloviny 18. století. Obec se nacházela přibližně na půli cesty mezi Prášily a Srní. Obyvatelé většinou pracovali v lese, případně jako rolníci. Vzhledem k nadmořské výšce téměř 900 m n. m. se zde zemědělcům příliš nedařilo.
Po první světové válce zde žilo asi 500 obyvatel, v naprosté většině Němci. Ti byli po druhé světové válce vysídleni.
V padesátých letech byla obec začleněna do vojenského újezdu Dobrá Voda a srovnána se zemí.
V současné době je možné najít jen základy některých domů, které zarůstají lesem. Dále se dochoval pomník obětem 1. sv. války s jednadvaceti jmény.
Aby nejstarší obyvatelé mohli aspoň trochu hospodařit, odlesnili značnou část obce (asi 70 domů bylo rozptýleno na ploše přibližně jednoho čtverečního kilometru). Díky odlesnění čekají na návštěvníka nádherné vyhledy, pohled do údolí Křemelné je vyhledáván turisty i fotografy.

Jezerní hřbet - hřbet uzavírající z jihovýchodu kar Prášilského jezera. Na východním svahu se pod Javoří cestou prostírají louky, pastviny, kamenice a meze bývalé osady Zelená Hora. Zalesněno smrčinou. Nejvyšším vrcholem Jezerního hřbetu je Jezernice (1266 m n. m.)

Liščí díry - místo kde dříve stávala Schwarzenberská hájovna. Dnes turistické a cyklistické rozcestí poblíž Prášilského jezera.

Mühlgespreng - Zaniklá osada byla součástí katastrálního území Velký Bor (Grosshaid). Po roce 1945 byly nemovitosti konfiskovány, po r.1950 přešly do majetku vojenské správy v souvislosti se vznikem VVP Dobrá Voda.


Použité zdroje:

- PRÁŠILY A OKOLÍ - Velký Bor (Grosshaid) [online] Web: https://www.sumavanet.cz/prasily/fr.asp?tab=snet&id=14092&burl=
- Zaniklé obce a objekty [online]. Web: http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=8235


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram