Logo
Logo

Fotogalerie

31.03.2019 - Onen Svět (Köhlerwastl) - Plošina - Pohádka - Mladotice - Horní Němčice - Chřepice

Býv. osada Köhlerwastl Býv. osada Köhlerwastl Cesta směrem k vrcholu Plošina (972 m n..m) Stále vzhůru na "Plošinu" Pohled na Pancířský hřbet Vrchol Plošina (972 m n.m.) Na vrcholu hory Plošina (972 m n.m.) Na vrcholu hory Plošina (972 m n.m.) Pokračujeme k severnímu vrcholu hory Plošina Na cestě před serverním vrcholem hory Plošina Severní vrchol hory Plošina (964 m n.m.) Klesáme po severním úbočí hory Plošina Pohled SV směrem do vnitrozemí Louky u býv. osady Pohádka Křížek u osady Pohádka Pohádka... Pohádka... Pohádka... Malý rybník na "Pohádce" Chátrající poslední dům na osadě Pohádka Chátrající poslední dům na osadě Pohádka s pohnutou minulostí Býv. cesta vedoucí k osadě Pohádka Tomšovic skála Pohled od Tomšovic skály směrem k osadě Pohádka Pohled ze skály směrem k Horním Němčicím Louka nad osadou Pohádka Klesáme k Mladoticím Louky nad Mladoticemi Mladotice Výhled z Mladotic na Brtí Mladotice Mladotice Pohled z Mladotic na Horní Němčice Rybník v Horních Němčicích Rybník v Horních Němčicích Horní Němčice Kaple v Horních Němčicích Pohled z louky nad Horními Němčicemi na město Strážov, nad ním vpravo je vidět hrad a zámek Klenová Louky na Horními Němčicemi ...a zde řádili "čuníci" Na cestě pod vrcholem hory Hvězdník (824 m n.m.) Na rozcestí mezi Chřepicemi a obcí Bradné Lesní cestou směrem Chřepice... U PR Chřepice Chřepice Chřepice nad býv. osadou Köhlerwastl

Köhlerwastl - Dříve osada, cca 1.5km západně od obce Onen Svět která zanikla kolem roku 1860. Později samota s hostincem, ta zanikla po r.1945.

Plošina (vrchol) - 972 m vysoký vrchol se nachází mezi obcemi Městiště a Chřepice a Onen Svět. Odlesněný vrchol poskytuje omezený, ale velmi pěkný výhled na krajinu. V okolí je několik přírodních rezervací (PR Chřepčice, PR Městišťské rokle, PR Onen Svět).

Pohádka - (Christlhof) se nachází na samotě uprostřed krásných luk s nádhernými výhledy nedaleko Čachrova v místech, kde se z Pošumaví stává Šumava. Jak je okolí statku malebné, o to je stavení děsivější. Údajně sálá temnou a negativní energii.
Podle místních pověstí Pohádku proklela v roce 1828 stařena, která byla obviněna z požáru v nedalekém Strážově a na louce u Pohádky byla rozlíceným davem ubita.
Původní osada tří statků z 16. století byla postavena německou rodinou Pangerlových. Jediné do současnosti dochované stavení je z 19. století. Rodina Panglerových byla po válce ze stavení odsunuta. Vlastníci se poté často střídali. Údajně se jeden z majitelů se na Pohádce oběsil a jeho žena zešílela.
Až do svého zatčení zde v letech 1991 - 1994 žil a zřejmě i vraždil Ivan Roubal (*1951, +2015), doživotně odsouzený vrah. Původně měl záměr chovat jeleny, povolení však nezískal, choval tedy vietnamská prasata, drůbež a pár koní. Ivan Roubal zemřel v karvinském vězení v roce 2015.
Během pobytu na Pohádce začal se svojí vražednou činností. Přímo na Pohádce se měl v roce 1991 zbavit svých dvou známých. Obětí měl být František Heppner a jeho ruská přítelkyně, kteří záhadně zmizeli. Ivan Roubal používal Heppnerovo auto a prodával jeho nábytek. Tato vražda mu však nebyla nikdy prokázána. Těla pohřešovaných nebyla nikdy nalezena, údajně se svým příbuzným svěřil, že je zkrmil prasatům.
Roubal vraždil i v Praze a v jiných částech republiky. V březnu 1994 byl zatčen a až v roce 2000 odsouzen na doživotí za pět dokázaných brutálních vražd. Po zatčení zůstala prasata i další zvířata uzavřena ve chlévě a umřela hlady, kolem stavení se dlouho linul puch rozkládajících se těl zvířat.
V současnosti stavení chátrá. V roce 2010 bylo zapáleno, oheň Pohádku nezničil. O častých návštěvách zvědavců a dobrodruhů svědčí např. graffiti na stěnách.

Mladotice - Mladotice jsou osada, část města Strážov v okrese Klatovy. Nachází se asi 3 km na jih od Strážova. Jsou zde evidovány čtyři adresy. V roce 2011 zde trvale žil jeden obyvatel.

Horní Němčice - (Nemtschitz) jsou místní částí města Strážov na Šumavě. Leží nadmořské výšce 595 metrů. V roce 2011 zde trvale žilo osmnáct obyvatel. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1465. Němčice byly pravděpodobně založeny bavorskými kolonisty. Ves se dlouho jmenovala jen Němčice, od roku 1950 se jmenuje Horní Němčice.

Chřepice - Chřepice je osada, část městyse Čachrov v okrese Klatovy. Nachází se asi 3 km na jihozápad od Čachrova. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1560. U osady pramení Bradenský potok, jeden z drobnějších přítoku řeky Ostružné. Jsou zde evidovány čtyři adresy. V roce 2011 zde trvale nikdo nežil.


Použité zdroje:

- Zaniklé obce a objekty [online]. Web: https://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=9315
- ŠPIČÁK NA ŠUMAVĚ : Pohádka (Christlhof) - tajemné stavení [online]. Web: https://www.sumavanet.cz/spicak/fr.asp?tab=snet&id=12965
- Mladotice (Strážov) – Wikipedie [online]. Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mladotice_(Str%C3%A1%C5%BEov)
- Horní Němčice (Strážov) – Wikipedie [online]. Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Horn%C3%AD _N%C4%9Bm%C4%8Dice_(Str%C3%A1%C5%BEov)
- Chřepice – Wikipedie [online]. Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%99epice


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram