Logo
Logo

Fotogalerie

01.01.2018 - Brčálník - Tomášův Dvůr - Jižní Stráň - Zelená Lhota

Železniční zastávka Hojsova Stráž - Brčálník Po silnici nad Brčálníkem Po "žluté" směrem k rozcestí Nad Silnicí Přístřešek na rozcestí Nad Silnicí Pohled na Královský hvozd z louky nad rozcestím Tomášův Dvůr Cesta směrem na Můstek od rozcestí Tomášův Dvůr Pohled na Jižní Stráň Most přes Zelenský potok Pohled na Hojsovu Stráž z Jižních strání Pohled směrem na Zelenou Lhotu a vodní nádrž Nýrsko Pohled na Hojsovu Stráž Kaplička na Jižních stráních Pohled na bývalý pivovar v Hojsově Stráži (vzadu uprostřed) Pohled směrem na Nýrskou přehradu (uprostřed vzadu je vidět špičatý vrchol kopce Hraničář 833 m n.m.) Železniční trať Klatovy - Železná Ruda , vlevo je vidět vodní nádrž Nýrsko, nad ní kopec Hraničář (833 m n.m.) Železniční stanice Zelená Lhota

Brčálník - (německy Frischwinklel, Höllwinker, Hollgut) je část místní části Hojsova Stráž města Železná Ruda. Nachází se v závěru Úhlavského údolí v nadmořské výšce 870 m.
Brčálník leží asi tři kilometry jihozápadně od centra vesnice Hojsova Stráž. Na Brčálníku je vlaková zastávka Hojsova Stráž-Brčálník železniční tratě 183 z Klatov do Železné Rudy. V údolí Úhlavy se pod železniční tratí jihozápadně od osady prostírá přírodní rezervace Brčálnické mokřady.

Tomášův Dvůr - (německy Tomrhof) je malá osada nesoucí název podle samoty Tomášův Dvůr nedaleko obce Hojsova Stráž.

Jižní Stráň - je samota na protilehlé stráni Hojsovy Stráže nad přírodní rezervací Svobodova niva.

Denkův Dvůr - Denkův Dvůr je jednou ze samot rozesetých na Jižní Stráni - na protilehlé stráni Hojsovy Stráže nad přírodní rezervací Svobodova niva.

Zelená Lhota - Nachází se asi 5,5 km na jihovýchod od Nýrska. Protéká jí Zelenský potok, který je pravostranným přítokem řeky Úhlavy. Obec leží v příjemné krajině na svahu Prenetu, nad pravým břehem údolní nádrže Nýrsko. První zmínka o obci pochází z roku 1533, kdy náležela statku Dešenice. Od roku 1757 byla Zelená Lhota jednou z poddanských vesnic na panství Bystřice. Kostel svatého Wolfganga vznikl v 18. století. Uvnitř kostela stojí oltář s dřevěnými plastikami z poloviny 18. století.


Použité zdroje:

- Brčálník – Wikipedie [online]. Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Br%C4%8D%C3%A1ln%C3%ADk
- Šumavský rozcestník : Denkův Dvůr [online]. Web: http://www.sumava.cz/objekt_az/6126-denkuv-dvur/


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram