Fotogalerie
29.09.2016 - Kvilda - Františkov - Svinná Lada - Borová Lada
Františkov - je samota, část obce Kvilda, nacházející se v údolí řeky Teplé Vltavy asi 3,5 km na jihovýchod od Kvildy. Prochází zde silnice II/167. Není zde evidována žádná adresa. V roce 2011 zde trvale žili dva obyvatelé.
Původní osada se nacházela z jedné poloviny v katastru obce Nové Hutě a druhá polovina Františkova spadá do obce Kvilda. Na Františkově nejprve vznikla sklárna, později papírna a vodní elektrárna. Papírna byla uzavřena v roce 1930. V roce 1939 byl majetek arizován a následně jej za výhodnou cenu získal říšský Němec Oskar Knäbel, původní majitelé židé Jacob Krause a Norberta Schneider zemřeli ve vyhlazovacích táborech. Norbert zemřel v táboře Zamość v Polsku a Jacob Kraus v Osvětimi. Za II. světové války v bývalé papírně vznikl závod, kde se vyráběly součásti proudových stíhacích letadel Messerschmitt 262A. Objekt továrny byl v roce 1959 odstřelen Československou lidovou armádou.
Borová Lada - Obec Borová Lada (německy Ferchenhaid) leží v jihozápadních Čechách uprostřed šumavských plání v nadmořské výšce asi 900 m, mezi obcemi Horní Vltavice a Kvilda. Nedaleko Borových Lad se stéká Černý potok s Malou Vltavou a vytváří tak Teplou Vltavu.
Rozhodujícím datem vzniku obce Borová Lada i obcí okolních je rok 1750, kdy dochází z podnětu majitele vimperského panství Josefa Adama ze Schwarzenbergu (jež toto území vlastnil) ke vzniku tak zvaných „dominikálních“ obcí v „čistém“ lese. První usedlíci, většinou dřevorubci, pocházeli ze sousedních obcí panství vimperského a ze zrušených sklářských hutí. Tak v roce 1780 byly v Borových Ladech již tři rodiny tak zvaných dominikálních kolonistů. Za pouhých 75 roků, kdy se píše rok 1855, je zde postaveno 26 převážně dřevěných chalup s 230 obyvateli.
Za dalších 75 roků, má tato obec již 384 obyvatel, převážně německé národnosti. V téže době, to jest v roce 1930 je již zde zaregistrováno 29 živností. Byly to například : 2 obchody s chlebem a pečivem, 2 obchody se smíšeným zbožím, 2 krejčovství, 3 hospody, 3 kováři, 3 pily, truhlářství, mlýn, řeznictví, obuvník, kolář, pilař, povoznictví apod.
Zajímavým a velmi špinavým řemeslem bylo v Borových Ladech kolomaznictví. Výroba tuhé kolomazi byla tehdy nutná pro mazání kol potahových vozů, ale i v mlýnech, hamrech i mnohých řemeslených dílnách.
Strategické umístění obce na soutoku tří horských říček dalo podnět k rozvoji určité průmyslové výroby. Byly to pily, mlýn a malý hamr. Za zmínku stojí i určité splavnění Malé Vltavy vytvořením prahů v řečišti, kdy bylo splavováno krátké dřevo z lesů od Knížecích Plání do Borových Lad.
Svinná Lada - (německy Seehaid) je malá osada 1 km severozápadně od Borových Lad v nadmořské výšce 910 m n.m.
První zmínka o obci pochází z roku 1760. Původně se jednalo o dřevorubeckou osadu. Od konce 19. století velké množství místních pracuje v papírně v nedalekém Františkově a při těžbě rašeliny na Chalupské slati.
Obec byla dříve proslulá výrobou dřeváků. Fungoval zde hasičský sbor, dechová kapela, dva ševci, trafika, obchod smíšeným zbožím a známý hostinec. V roce 1930 zde žilo 191 obyvatel v 30 domech.
V současné době jde o jedno z nejvyhledávanějších míst šumavské turistiky. Lákadlem je především nedaleká Chalupská slať s Chalupským jezírkem.
Použité zdroje:
- Františkov (Kvilda) – Wikipedie [online]. Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1kov_(Kvilda)
- BOROVÁ LADA A OKOLÍ : Historie, současnost [online]. Web: http://www.sumavanet.cz/borovalada/historie.asp
- BOROVÁ LADA A OKOLÍ : Svinná Lada [online]. Web: http://www.sumavanet.cz/borovalada/fr.asp?tab=snet&id=11089