Logo
Logo

Fotogalerie

28.09.2016 - Polka - Lipka --> Horní Vltavice - Polka

Polka Pohled na býv. Březovou Ladu Po žluté stezce pod vrchol hory Jilm (931 m n.m.) Křížek pod vrcholem hory Jilm Na cestě pod Slatinským vrchem (983 m n.m.) Malý rybník na Račím potoce před rozcestím Šeravská Huť, t.č. v mapách nenalezen ;) Rozcestí Pod Světlou horou Po cestě k pramenu Volyňky Pramen Volyňky Světlohorská nádrž Louky před Lipkou Pastviny v Lipce Železniční most v Lipce Lipka - vzadu vrchol Světlá hora (1123 m n.m.) Železniční stanice Lipka (odsud přesun vlakem do Horní Vltavice) Horní Vltavice žst. Po cestě do Horní Vltavice Horní Vltavice Horní Vltavice, vzadu jihozápadní část Basumského hřebenu Po cestě mezi H.Vltavicí a Polkou Před rozcestím Nad Polkou Nádrž v Polce. Přítokem je Polecký potok a odbočka z Teplé Vltavy. Odsud teče voda k vodní elektrárně. Vzadu Žlíbský vrch (1133 m n.m.)

Polka - (německy Elendbachl) je zaniklá osada, 3,5 km západně od Horní Vltavice na soutoku Poleckého potoka s Teplou Vltavou, v nadmořské výšce 830 m. Polka vznikla jako dřevařská osada v roce 1730. V roce 1910 zde bylo 22 domů a 162 obyvatel – všichni německé národnosti. V tehdejší obci byla škola (postavena v roce 1820), zájezdní hostinec, hamr a pila. Po druhé světové válce a vysídlení německých obyvatel přišli do Polky noví osadníci, brzy však obec opustili.

Březová Lada - (německy Birkenhaid) je zaniklé sídlo nacházející se asi 6,5 km západně od Horní Vltavice, v nadmořské výšce 880 m na východním svahu Poleckého vrchu, nad údolím Teplé Vltavy. Fungovala zde sklárna vyrábějící skleněné korálky na růžence. Z bývalé vesnice se zachovaly hromady sutin, trosky obecní pece a 7 kamenných křížů.

Lipka - je horská osada ležící v nadmořské výšce 900 m n.m. v sedle pod Šeravou (1061 m n. m.), vrchem mezi Lipkou a Kubovou Hutí, západně od silnice I/4 Vimperk - Strážný - Passau. Prvně je zmiňována v roce 1531, kdy je osada i sklářská huť (jedna z nejstarších na Šumavě) v majetku města Vimperka a německý název znamená, že se jedná o místo osvobozené od daní. V revíru Lipka (myslivna byla postavena v roce 1719) byl 2. prosince 1874 uloven poslední volně žijící český vlk. V roce 1900 měla ves školu a žilo v ní 216 obyvatel v 25 domech a staveních. V roce 2011 zde trvale žilo osmdesát obyvatel.


Použité zdroje:

- Šumavský rozcestník : Lipka [online]. Web: http://www.sumava.cz/objekt_az/4288-lipka/


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram