Logo
Logo

Fotogalerie

26.09.2016 - Kvilda - Perla - Rysí výběh

Informační centrum na Kvildě Pohled na Kvildu od SZ. Vzadu uprostřed Stanová hora (1159 m n.m.), dále doprava Vysoký stolec (1251 m n.m.) a Stolová hora (1254 m n.m.) ...po žluté vzůru nad Kvildu pod kopec Lapka (1171 m n.m.) Kvilda a pastviny... Kvilda-Perla (1050 m n.m.) - Kvildský potok Kvilda-Perla (1050 m n.m.) - mrazová kotlina kde se nachází meteostanice A.V. Kvilda-Perla, vzadu Jezerní slať Pohled na Kvildu od Návštěvnického centra Kvilda Návštěvnické centrum Kvilda Návštěvnické centrum Kvilda Rysí výběh - vyhlídková věž Rysí výběh Rys David ve výběhu... ... po Jelení naučné stezce Západ slunce (pohled od Návštěvnického centra Kvilda) Západ slunce nad Jezerní slatí Západ slunce nad Jezerní slatí (uprostřed vzadu vrchol kopce Sokol (1253 m n.m.) Kvildský potok u Kvildy

Kvilda - (německy Außergefild) je obec na Šumavě, 16 km jihozápadně od Vimperka a při nadmořské výšce 1065 m se jedná o nejvýše položenou obec v České republice. Leží 5 km od pramenů Teplé Vltavy, v místech, kde do ní zleva ústí Kvildský potok.
Vesnici založili osadníci pravděpodobně v 16. století (poprvé se připomíná roku 1569). Název Kvilda v souvislosti s pojmenováním zdejšího lesního hvozdu je však doložen už v roce 1345. Obyvatelstvo bylo až do roku 1945 téměř výhradně německé.
Uprostřed vesnice stojí novogotický kostel sv. Štěpána, vybudovaný v letech 1892 - 1894. Podobně jako mnohé šumavské chalupy je kamenné zdivo kostela obloženo šindelem, aby bylo lépe chráněno před nepřízní zdejšího počasí. Šindelem byl rovněž obložen původní dřevěný kostel z roku 1765, zasvěcený Nalezení těla sv. Štěpána. Tento kostel byl však spolu s dalšími 18 domy a místní školou zničen velkým požárem v roce 1889.
Dnes je Kvilda především celoročním turistickým centrem s řadou penzionů i soukromých chalup sloužících zimní i letní rekreaci. V centru obce se nachází informační středisko NP Šumava.

Kvilda - Perla - "Perla" je meteorologická stanice nacházející se v mrazové kotlině poblíž Jezerní slati v katastrálním území Kvilda na Kvildském potoku, která patří k nejstudenějším místům v České republice.
S měřením teplotních extrémů v této oblasti začal na konci sedmdesátých let 20. století amatérský meteorolog Antonín Vojvodík. Ten vybudoval v širším okolí řadu měřícících stanic ve snaze podchytit teplotní extrémy. Stanice Perla je v provozu od října 1985 a v roce 1990 ji začal ČHMÚ využívat pro svá oficiální pozorování a stanice byla automatizována.
Typickým jevem pro toto místo v mrazové kotlině je velká denní teplotní amplituda. Dne 2. srpna 2013 zde ČHMÚ poprvé v historii svých měření v České republice na jednom místě v jednom dni zaznamenal jak mrazový den (minimální teplota pod bodem mrazu), tak i tropický den (maximální denní teplota vyšší než 30,0 °C) − naměřené hodnoty na Perle byly -0,1 °C v brzkých ranních hodinách a 30,2 °C v odpoledních hodinách.


Použité zdroje:

- Kvilda – Wikipedie [online]. Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kvilda
- Kvilda – Wikipedie [online]. Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Perla_(meteorologick%C3%A1_stanice)


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram