Logo
Logo

Fotogalerie

23.05.2016 - Stožec

Obecní úřad ve Stožci Vlakové nádraží ve Stožci Kanál k odvodu vody k místní vodní elektrárně Restaurace Pstruh, vlevo záchytné parkoviště ve Stožci Železniční trať, směr Nové Údolí Splav, který je vybudovaný pro zadržení a odvod vody k místní vodní elektrárně. Kanál vedoucí od splavu k elektrárně Jižní strana Stožce Rohan strasse :) Dřevěná sova na Stezce lesních her Příchod ke Stožci od východu Škola ve Stožci Místní rybník Posezení u rybníka :)

Stožec - Stožec (německy Tusset) - šumavská obec se rozléhá v nadmořské výšce 780 m, v údolí řeky Studené Vltavy vzdálená cca. 15 km od Volar a 30 km od okresního města Prachatice. Stožec je největší obcí jižní části NP a CHKO Šumava.
Skládá se ze několika místních částí: České Žleby (německy Böhmisch Röhren), Černý Kříž (Schwarzes Kreutz), Dobrá (Guthausen), Nové Údolí (Neuthal), Stožec (Tusset)
Stožec vznikl jako dřevařská osada a přesný rok jeho založení není znám, první písemná zmínka je z roku 1769.
Obec byla založena na místě původního dřevařského osídlení z 16. století. Později významné středisko dřevařské výroby z rezonančního smrkového dřeva, jehož byly okolní lesy vždy bohatým zdrojem (od roku 1855 zde továrna firmy Bienert na výrobu ozvučných desek, přenesená sem z Modravy a známá ze Stožce ještě v roce 1929).
Poměrně zajímavou událostí v dějinách obce byla největší pytlácká bitva v Evropě, která se udála v únoru 1850, kdy bavorští pytláci zaútočili na lesníky, kteří se stačili opevnit v místním hotelu Pstruh. Výsledkem bylo několik mrtvých a mnoho zraněných na obou stranách. Ještě při rekonstrukci objektu ve 30. letech 20. století se našlo velké množství kulek zavrtaných do trámů roubené budovy.
Na počátku 20. století zaznamenal Stožec své vrcholné období. Do obce byla v roce 1910 přivedena železniční trať. Tehdy byla vystavěna jedna z posledních lokálních tratí v Česku, která vedla z Černého Kříže přes Stožec na státní hranici do Nového Údolí. Tato osmikilometrová trať umožnila spojení jihočeských a pošumavských tratí se sítí drah bavorských.
Počet obyvatel obce pozvolna rostl. V roce 1900 to bylo 2733 obyvatel a v roce 1930 dokonce 2811 obyvatel (počty jsou včetně přilehlých osad, nejlidnatější osadou byly České Žleby - Böhmisch Röhren).
Zlom nastal po 2. světové válce. Příhraničí bylo vylidněno (odsun obyvatel německé národnosti, tedy většiny obyvatel). Ve Stožci zůstalo pouze 599 obyvatel. Jejich počet navíc dále klesal. Dnes v obci žije asi jen 200 lidí (obec Stožec cca 120 obyvatel, osada České Žleby cca 60 obyvatel a osada Dobrá 9 obyvatel přihlášených k trvalému pobytu). V současné době je Stožec jedním z oblíbených turistických cílů na Volarsku.


Použité zdroje:

- STOŽEC A OKOLÍ : Historie obce Stožec [online]. Web: http://www.stozec.eu/stozec/historie.asp


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram