Logo
Logo

Fotogalerie

07.02.2016 - Zelená Lhota - Prenet - Jižní stráň

Rozcestí Křížový vrch (803 m n.m.) Rozcestí pod Prenetem (935 m n.m) Na vrcholu Prenetu (1071 m n.m.) Pohled z rozcestí "Na Sjezdovce" na vrchol hory Ostrý (1293 m n.m.) Odbočka na Jižní stráň pod rozcestím "Na Sjezdovce" (1050 m n.m.) Pohled přes Úhlavské údolí. Vpravo vzadu je vidět německý Hohenbogen Hojsova Stráž Jižní stráň Kaplička na Jižní Stráni (Kaplička byla postavena u dvora založeného v roce 1736) Vlak na trati Železná Ruda - Klatovy Zrekonstruované nádraží Zelená Lhota

Prenet - Východní strana Úhlavského údolí, kterou tvoří horský hřeben Pancíř, Můstek zakončuje Prenet se dvěma vrcholy (1071 a 1006 m n.m.) a náhorní plošinou.
První písemná zpráva o osídlení Prenetu pochází z roku 1040. Je spojena s vybíráním „prenetského cla“. Postupem let zde vznikala osada, která sloužila jako odpočívka na obchodní cestě zvané Zwieselská nebo také horní cesta. S rozvojem obchodu a těžbou rud se osada stále rozrůstala. V roce 1408 zde nechali Bohuslav a Racek z Janovic, páni na Reisemberku, postavit kapli svaté Kunhuty a dům pro celníka. Osada měla již několik statků a řemeslnických chalup. V roce 1666 uvádějí pozemkové knihy na Prenetu 5 dvorů, kaplí a několik chalup. Kaple patřila nadací pod Novou Kdyni. V roce 1785 byla přifařena k Zelené Lhotě. V roce 1850 byl Prenet s celou výměrou připojen k Hojsově Stráži. Osada čítala 6 dvorů a 16 chalup. Po odsunu německých obyvatel v roce 1946 byla osada zcela vylidněna. Kaple i dvory začaly pomalu chátrat. Z většiny staveb nezbylo nic. Dnes se na Prenetu nachází Kaple sv. Kunhuty a tři objekty v soukromém vlastnictví.
Z Prenetu je pěkný výhled do českého vnitrozemí Klatovska nebo na panorama Královského hvozdu s majestátním Ostrým (1293 m n.m.).


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram