Logo
Logo

Fotogalerie

28.10.2015 - Svaroh

Most přes Bílý potok Po cestě z Hamrů na Stateček Pod Statečkem se se stoupající nadmořskou začíná vykukovat slunce :) Pohled na Královský hvozd, vzadu je vidět Malý (1266 m n.m.) a Velký Ostrý (1293 m n.m.) Pohled na hřeben Prenetu Zde stávala bývalá Juránkova chata.  Na fotografii jsou vidět ještě nějaké pozůstatky z dob minulých ;) Vrchol hory Svaroh (1333 m n.m.) Skalnatý vrchol hory Svaroh

Svaroh - Na severozápadní Šumavě se v Královském hvozdu se tyčí 1333 m vysoká hora (německy Zwercheck). Vrcholem prochází hranice SRN (Bavorsko) – Česká republika. Od sousední 1,5 km vzdálené Jezerní hory ji dělí mělké sedlo (1319 m n. m.). Pod vrcholem Svarohu stávala kdysi dřevěná rozhledna, z níž se nabízel pohled na Černé jezero. V roce 1932 byla v sedle mezi Svarohem a Jezerní horou postavena turistická chata s 50 lůžky podle majitele Arna Juránka nazývaná Juránkova chata.
Chata sloužila k odpočinku lyžařů a turistů. Ležela v nadmořské výšce 1330 m a byla tak nevýše položeným „hotelem“ v zemi. Byla přístupná po tzv. Arnově stezce vedoucí od hory Špičák nad jezerní stěnu Černého jezera a nacházela se na důležité křižovatce turistických tras. Chata zde vydržela však jen 9 let. 22. prosince 1931 celá shořela.
Díky lásce turistů a členů Ski klubu Norberta Langa a projektanta a stavitele chaty ing. O. Prokopa byla nová chata otevřena jen 10 měsíců od vyhoření 28. října 1932. Tentokrát to byla důmyslně postavená třípatrová dřevěná budova se zděným základem. Chata však byla za 2. světové války používána německou armádou a v roce 1945 byla vyhozena do povětří. Stála tedy jen 13 let.
Norbert Lang to však nevzdal a jeho zásluhou byla po válce postavena již třetí chata. Byla otevřena 23. prosince 1945. Projektantem byl opět ing. Prokop a Dr. Neckář. Tentokrát to byla jen nízká patrová budova. Chata ale neměla štěstí ani potřetí. Za necelé tři roky byla nástupem komunismu v roce 1948 celá oblast na několik desítek let uzavřena a chata byla využívána jednotkou Pohraniční stráže a postupem času chátrala.


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram