Logo
Logo

Fotogalerie

08.10.2015 - Polka - býv. Březová Lada - pod Jelení horou

Zde kdysi bývala osada Březová Lada Jeden ze sedmi zachovalých kamenných křížů Přezimovací jelení obora u bývalé Březové Lady U Diany Pramen U Diany Nová Polka Přezimovací obora pod Jelení horou Pohled na Polku, v pozadí vrchol kopce Jilm (931m n.m.)

Polka - (německy Elendbachl) je zaniklá osada, 3,5 km západně od Horní Vltavice na soutoku Poleckého potoka s Teplou Vltavou, v nadmořské výšce 830 m. Polka vznikla jako dřevařská osada v roce 1730. V roce 1910 zde bylo 22 domů a 162 obyvatel – všichni německé národnosti. V tehdejší obci byla škola (postavena v roce 1820), zájezdní hostinec, hamr a pila. Po druhé světové válce a vysídlení německých obyvatel přišli do Polky noví osadníci, brzy však obec opustili.

Březová Lada - (německy Birkenhaid) je zaniklé sídlo nacházející se asi 6,5 km západně od Horní Vltavice, v nadmořské výšce 880 m na východním svahu Poleckého vrchu, nad údolím Teplé Vltavy. Fungovala zde sklárna vyrábějící skleněné korálky na růžence. Z bývalé vesnice se zachovaly hromady sutin, trosky obecní pece a 7 kamenných křížů.


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram