Logo
Logo

Fotogalerie

22.08.2015 - Dobrá Voda - Kundratice - Velký Babylon

Pohled severním směrem z vrcholu kopce Hamižná (853 m n.m.) Uprostřed vzadu vyčnívá Svatobor (845 m n.m.) Po naučné stezce "Hamižná" Zámek Kundratice Pohled na malou vesničku Štěpanice od Kundratic Pohled ze Štěpanic směrem k zámku (uprostřed vzadu) Pohled z Malého Radkova ke Kundraticím Po cestě směrem na Velký Babylon Velký Babylon Pohled na Velký Babylon shora (vyhlídkové místo) Rozcestí U Malého Babylonu Hájovna Pustina Pustina

Kundratice (u Hartmanic) - Malá šumavská víska na východním svahu hory Hamižné (853 m.n.m.) 2 km jižně od Hartmanic. Nedaleko obce protéká Radešovský potok. První písemná zmínka je z r. 1360 a hlavní dominantou dnešní obce je barokní zámeček.
Zámek vznikl přestavbou tvrze, prvně zmiň. r. 1684 v majetku Koců z Dobrše, poté Běšínů z Běšin, Kolovratů a od r. 1709 Františka Karla Villani, který ji v 2. pol. 18. stol. přestavěl na zámek. s empirovou úpravou (1840). Stavební devastace v době socializmu vyvrcholila koncem 70. letech 20. st., kdy byla zbourána zámecká kaple sv. Antonína. V r. 1992 byl zámek vrácen vnučce posledního majitele, Elišce Haškové – Coolidge, dcera českých emigrantů, pracovnice Bílého domu, která při své práci zblízka poznala pět amerických prezidentů.
Kundratice byly veskrze německou vesnicí, v roce 1910 se uvádělo, že tady žilo v 52 domech 319 Němců a pouze 4 Češi.

Velký Babylon - Původně sklárna,později královácký dvorec a osada s pěti domy. Dvorec patřil od 17. století rodině Haasově,jejichž hrob je na obnoveném hřbitově v Dobré Vodě,kam patřili farou. Velký Babylon byl jako osada obydlen ještě v roce 1985. Opuštěný dvorec rychle chátral.Nový majitel tuto jedinečnou usedlost zboural.

Hájovna Pustina - Šumavská knížecí hájovna za Rovinou a nad Dobrou Dodou se čtyřmi sloupy v průčelí a z návětrných stran krytá šindelem byla obydlená ještě v 90. letech minulého století. Objekt dostal do užívání po válce a znovuosídlováním tohoto území českým obyvatelstvem MUDr. Kostrouch, osoba známá v širokém okolí jako doktor na koni. Protože doprava do ordinace v Hartmanicích byla hlavně v zimě velmi problematická vlastnil doktor Kostrouch koně, které používal i k dopravě za pacienty.
V roce 1964 měla být hájenka zbourána, protože ležela ve vojenském újezdu Dobrá Voda. Díky svým kontaktům nakonec k demolici nedošlo. Zdeněk Kostrouch v 71 letech umírá a je pohřben na malém hřbitově v Kašperských Horách. Jeho partnerka dále na Pustině hospodaří.
Hájenku získala v restituci zpět paní Eliška Hašková Coolidge z Hartmanic, potomek původních majitelů zdejšího panství. Bohužel ve zdevastovaném stavu. Ze začátku se snažila místo, pro její rodinu velice posvátné, kde její dědeček a tatínek rádi trávili volný čas, zachránit, ale místo je odlehlé a hlavně v zimě se objekt opakovaně stával terčem vandalů.


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram