Logo
Logo

Fotogalerie

22.05.2015 - Polka - Hinterfirmiansreut (D) - Žďárek

Polecký potok - brod :) Nad Polkou Kousek od rozcestí Pod Homolí Potok Častá Býv. Josefov Velký krmelec vedle potoka Řasnice Pod Pomezní strání Býv. Dolní Světlé Hory Býv. Dolní Světlé Hory PP Kotlina Valné Pohled na německou vesnici Mitterfirmiansreut Hraniční přechod CZ/D Dolní Světlé Hory (pro pěší) Hinterfirmiansreut Cesta k hraničnímu přechodu Landruck CZ/D (pro pěší) Pod Žďáreckou horou (1022 m n.m.) Žďárek (1039 m n.m.) Žďárecké jezírko (953 m n.m.) Polecká nádrž (950 m n.m.) Nová Polka ( 920 m n.m.) Boží muka u Polky

Polka - (německy Elendbachl) je zaniklá osada, 3,5 km západně od Horní Vltavice na soutoku Poleckého potoka s Teplou Vltavou, v nadmořské výšce 830 m. Polka vznikla jako dřevařská osada v roce 1730. V roce 1910 zde bylo 22 domů a 162 obyvatel – všichni německé národnosti. V tehdejší obci byla škola (postavena v roce 1820), zájezdní hostinec, hamr a pila. Po druhé světové válce a vysídlení německých obyvatel přišli do Polky noví osadníci, brzy však obec opustili.

Žďárek - (německy Scheuereck) V roce 1775 zde bylo postaveno prvních 6 domů. Ves se táhla v délce 3,5 kilometru a dělila se na Přední a Zadní Ždárek. V každé části se mluvilo rozdílným dialektem, protože v Předním převažovali osídlenci z rakouské části Šumavy, kdežto ve výše položeném Zadním osídlenci z pasovského biskupství.
Na Ždárku stávala rota Pohraniční stráže, která zde již dnes nestojí. Patrné jsou jen asfaltové cesty, pár obrubníků a stromy vysázené v řadách kolem již zbouraných budov. Rota se nacházela za signálkou. Již před lety nechala správa Národního parku Šumava rotu kompletně zlikvidovat. Ždárek se nachází v nadmořské výšce 1020 až 1066 metrů nad mořem, naskýtá se zde pěkný pohled na německou obec Mitterfirmiansreut.


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram