Logo
Logo

Fotogalerie

21.05.2015 - Kvilda - Knížecí Pláně - Nová Boubská - Tokaniště

Kvilda - Vilémov Lesní chalupy :) Cesta směrem na Bučinu K nádrži u Tokaniště Nádrž u Tokaniště Nádrž u Tokaniště Nádrž u Tokaniště Rozcestí u Knížecích Plání Pohled přes Bukovou slať ke Knížecím Pláním Rozcestí Nová Boubská (1010 m n.m.) Po staré cestě z Borových Lad do Kvildy Tetřeví studánka Potok Bučina Hraběcí Huť Kvilda - bývalá pila (vpravo)

Knížecí Pláně - Knížecí pláně (německy Fürstenhut) je bývalá pohraniční obec která se při svém založení v roce 1792 jmenovala Knížecí Klobouk, ležela na holé planině s třemi skalnatými návršími. Tuto její polohu přesně vystihoval i její starý český název Krásná Rovina.
Obec v roce 1792 založil kníže Schwarzenberg. Žili zde převážně Němci. Obec měla ve své nejlepší době zhruba 60 stavení a 700 obyvatel. Bývala zde hájovna, pila, hostinec, mlýn, škola a stanoviště pohraniční stráže. V roce 1864 byl v obci postaven kostel Svatého Jana Křtitele, později zde byla i fara. Od roku 1902 zde byl obecní úřad a od roku 1913 měla obec i poštu. Po II. světové válce byli zdejší Němci vysídleni a záhy po roce 1950 obec zanikla. Kostel se hřbitovem vydržel až do konce 60. let, kdy jej nechala odstřelit Československá lidová armáda, zlikvidován byl i se hřbitovem.
V současné době zbyl z obce jen hřbitov, který byl v roce 1992 ze zbytků náhrobních kamenů bývalými místními německými obyvateli obnoven a oplocen. Na místě kostela byl vztyčen 13 m vysoký dřevěný kříž, který byl po vichřici v lednu 2007 nahrazen menším křížem.


Použité zdroje:

- Knížecí Pláně [online]. Web: http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=639


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram