Logo
Logo

Fotogalerie

08.05.2015 - Dobrá Voda - Sklářské údolí, Frauenthal

Pustina odspodu Fajcův les Řeka Křemelná Řeka Křemelná; na pravém břehu se rozprostírá I. zóna NP Stodůlecký les Frauenthal (790 m n.m) Řeka Křemelná, vlevo Sklářské údolí, kde stávala dnes již zaniklá obec Frauenthal Bunkr který patřil k býv. střelnici U Ovčína (pod býv. Rovinou 924 m n.m.) Od Roviny k rozcestí Pod Březníkem Pohled z rozcestí Pod Březníkem (952 m n.m.) SV směrem (uprostřed Svatobor 845 m n.m.) Zchátralá lovecká chata Pustina Pustina Pod Pustinou Nezjištěný bukr :( blízko parkoviště u Dobré Vody

Frauenthal - (Sklářské údolí) Původně zde stála pouze zemědělská usedlost stodůleckého sedláka Lenze z poloviny 18.století. Usedlost změnila několikrát majitele, až Isak Simon Bloch založil v roce 1863 nedaleko od ní brusírnu a leštírnu skla, později zvanou Starý Frauenthal. Pět vodních kol o průměru až 5 m tady pohánělo 12 brousících a několik desítek leštících strojů. Voda se přiváděla 1 km dlouhým kanálem z Křemelné, který začínal 350 m pod jejím soutokem s Prášilským potokem.
Brousila se zde židovská zrcátka i velká zrcadlová skla. Řemeslu se dařilo a tak byla v letech 1872 – 1873 vybudována nová brusírna a také postupně v okolí vyrostly další objekty – kovárna, hájovna, hostinec, obytné domy, škola či obchod. V době největšího rozmachu existoval Starý Frauenthal, Nový Frauenthal a Dolní Frauenthal a žilo zde přes 400 obyvatel.
Vodní kola byla v roce 1910 nahrazena Francisovou turbínou s generátorem o výkonu 37 kW. V roce 1932 byl ale z důvodů velké konkurence zdejší provoz zastaven.
Po 2. světové válce a vysídlení občanů německé národnosti začaly prázdné domy chátrat. Nové osídlení se zde patrně nekonalo, jednak byla blízko hranice a také se uvažovalo o stavbě přehrady. Avšak v roce 1952 vznikl v této části Šumavy vojenský újezd Dobrá Voda a tudíž také tento prostor využívala armáda jako vojenské cvičiště. Postupně byly všechny objekty zbourány a dnes lze již jenom na některých místech vysledovat stopy po jejich základech. Taktéž bývalé vodní kanály byly zasypány.


Použité zdroje:

- Šumavský rozcestník : Frauenthal [online]. Web: http://www.sumava.cz/objekt_az/8376-frauenthal/


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram