Logo
Logo

Fotogalerie

28.10.2014 - Srní - Poledník - Javoří Pila - Hakešická cesta

Srní - Mechov Ranní námraza pod lesem :) Vchynicko-Tetovský kanál Po cestě k Zelenohorským chalupám Zelenohorské chalupy Křížek na Zelenohorských chalupách Výhled směrem na Srní (vlevo), blíže he středu - Huťská hora (1187 m n.m.), úplně vpravo - Sokol (1252 m n.m.) Pod Zelenohorskými chalupami Výhled od Zelenohorských chalup směrem na Srní, uprostřed vrch Spálený (1013 m n.m.) Rozcestí Bavorská cesta Po cestě směrem k Předělu Předěl (1234 m n.m.) Po cestě k Poledníku Poledník (1315 m n.m.) Velký Javor (1456 m n.m.) z Poledníku se ztrácí v oparu... Luzný (1373 m n.m.) v oparu... Meteorologická stanice na Poledníku pohledem z vyhlídkové věže Pohled směrem na jih. Vlevo vzadu Luzný, vpravo masiv Roklanů (1453 a 1399 m n.m.) Pohled SZ směrem. Vlevo vzadu německý Velký Javor Pohled východním směrem - uprostřed vzadu Boubínský hřeben, před ním trochu vlevo vrchol Sokolu Po cestě k Tmavému potoku a Javoří Pile Vítr si hrál se suchými stromy jako se sirkami :) Tmavý potok Pohled přes slatě směrem k Modravě Západ slunce po cestě směrem k rozcestí Pod Oblíkem Rozcestí Pod Oblíkem

Poledník - Poledník (německy Mittagsberg) leží na území Národního parku Šumava v blízkosti česko-německé hranice, 5 km jihovýchodně od Prášil. Poledník s výškou 1315 metrů je patnáctý nejvyšší vrchol české části Šumavy. Oblý protáhlý hřbet Poledníku má prudké východní svahy, které byly přemodelované činností ledovce a nacházejí se v nich kar Prášilského jezera a bezvodý kar Stará jímka.
Rozhledna na Poledníku vznikla z někdejší věže vojenského zařízení elektronické ostrahy hranice, která umožňovala sledovat rádiový provoz hluboko dovnitř území Spolkové republiky Německo. V 60. a 70. letech 20. století byl v přísně střeženém pohraničním pásmu postaven tajný vojenský objekt s krycím označením TOPAS. V té době nebylo přístupné ani Prášilské jezero, které je v blízkosti. Často se dokonce toto místo nenacházelo na mapách. V roce 1989 objekt přestává sloužit pro vojenské účely a začíná chátrat. V roce 1997, po sporu mezi Správou Národního parku Šumava a Klubem českých turistů bylo rozhodnuto o rekonstrukci věže a omezeném zpřístupnění vrcholu. Budovy komplexu byly sneseny a zachována zůstala pouze věž. Od roku 1998 se tak mohou turisté těšit z jedinečného výhledu na celou centrální Šumavu a Bavorský les a za dobré viditelnosti zahlédnout i Alpy. Věž měří 37 metrů, vede na ní 227 schodů a zůstala jí typická podoba se třemi půlkruhovými patry v horní polovině.


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram