Logo
Logo

Fotogalerie

03.10.2014 - Modrava - Velký Roklan - Březník

Modrava - centrální parkoviště Dřevák - Návštěvnické centrum dřevařství Nad Modravou Pod Modravskou horou Cikánská slať (1090 m n.m.) Rozcestí U Trampusova křížku Trampusův křížek Pod Studenou horou U Novohuťských močálů Roklanská hájenka Rýžovnické sejpy na místě býv. Roklanské nádrže Hraniční kámen Hraniční kámen Před finálním stoupáním k Velkému Roklanu Vrchol Velkého Roklanu (1453 m n.m.) Výhled z Roklanu do ČR Rýžovnické sejpy za soumraku Kolem Studené hory na Březník Luzenské údolí a vrchol hory Luzný z Březníku při měsíčním svitu

Roklan - (německy Großer Rachel) je se svými 1453 m druhou nejvyšší horou Šumavy a Bavorského lesa. Nachází se v centrální části německé strany pohoří nedaleko hranice jihozápadně od Modravy. Roklan se nachází v bezzásahovém území (Naturzone) Národního parku Bavorský les a tvoří i jeho nejvyšší vrchol.
Na jižní straně je za dobré viditelnosti možné pozorovat panorama severních vrcholů Alp. Na východě je dobře viditelný Poledník, hrad Kašperk, Antýgl, masiv Boubín a vrchol Bobíku. Za zmínku stojí jistě také možnost zhlédnout komplex Modravských slatí, nepřístupného území, na něž se z vrcholu naskýtá úchvatný pohled. Na severovýchodě je vidět Rokytská slať, východně pak mezi soušemi vystupují zelená klečová pole Novohuťských močálů.
Na úpatí hory se nachází Roklanské jezero ledovcového původu, nad nímž je umístěna vyhlídka a Roklanská kaple.
"Sousedem" velkého Roklanu je Malý Roklan (Kleiner Rachel), který se nachází 900 m severozápadně od hlavního vrcholu. Malý Roklan je vysoký 1399 m a oba vrcholy odděluje poměrně mělké sedlo (cca. 100 m výšky).

Trampusův křížek - Na staré Březnické cestě z Modravy na Březník stojí při cestě Trampusův křížek v místě, kde se nacházela bývalá osada Josefstadt. Osada vznikla asi okolo roku 1800 po té, co revír koupil kníže Schwarzenberk. Bylo to cca 14 jednoduchých domků pro dřevaře. Osada zanikla kolem roku 1883. Křížek u cesty nechal údajně postavit Augustin Trampus po svém odchodu do důchodu asi v roce 1847, podle jiných zdrojů jej nechali postavit jeho potomci na místě, kde jej stihla mrtvice… Augustin Trampus se narodil v roce 1780 nedaleko Vimperka a do schwarzenberských služeb vstoupil 1. ledna 1811 a ve službě zůstal do roku 1846. Z toho 19 let byl revírníkem na Březníku.


Použité zdroje:

- Roklan [online] Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Roklan
- Šumavský rozcestník [online]. Web: http://www.sumava.cz/objekt_az/6574-trampusuv-krizek/


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram