Logo
Logo

Fotogalerie

02.10.2014 - Lipka - Táflova Huť - Basumské louky - Horní Vltavice

Lipka Kříž na cestě z Lipky do Klášterce (u Mádlova dvora) Klášterec - záchranná stanice pro divoká zvířata Drzá straka :) NS Zlatá stezka Střelnice u Korkusovy Hutě Nalezení sv. Kříže - Korkusova Huť Po cestě u býv. Huti pod Boubínem Alej smíření - obelisk Alej smíření Památník na Táflově Huti Rozcestí U Aleje smíření (908 m n.m.) Rozcestí U Buku (1000 m n.m.) Na Kubohuťské cestě Basumské louky (1055 m n.m.) Vlaková zastávka Horní Vltavice

Táflova Huť - Táflova Huť nebo také Huť pod Boubínem, německy Tafelhütten, je zaniklá osada geograficky spadající do okresu Prachatice. První zmínky o osadě sahají do roku 1619 a další k prvnímu osadníkovi, jehož dům byl přebudován na sklářskou huť, která byla v provozu do roku 1722. Poté přešel tehdejší huťmistr na zemědělské hospodaření, které později přešlo do vlastnictví rodiny Korbischovy, která se mu věnovala po generace až do roku 1963, kdy osada zaniká. V roce 2002 zde byly vysázeny národní stromy české – lípy a německé – duby a na jejím začátku vystavěn obelisk s česko-německým nápisem Alej smíření, jako připomínka soužití dvou národů v českém pohraničí a s přáním míru na obou stranách hranice. Posléze byl vystavěn památník PAX VOBIS (Pokoj Vám), vysazeny dvě ovocné aleje a obnoven původní kříž.
Alej smíření byla založena v místě bývalé osady Táflova Huť v dříve osídleném území v CHKO Šumava. Někdejší přítomnost lidí připomínají v současné době tři památné stromy – dvě lípy a jeden dub. Alej má dvě části. První je tvořena kombinací českého národního stromu – lípy a německého národního stromu – dubu. Celkem zde bylo vysázeno 34 stromů. Tato část aleje je zakončena přímo v prostoru, kde stávala osada Táflova Huť. Druhou část aleje tvoří ovocné stromy. Informační panely na odpočinkovém místě, které bylo zřízeno v prostoru bývalé Táflovy Huti, jsou zaměřeny na seznámení s dřívějším soužitím obou národů v pohraniční oblasti Šumavy.


Použité zdroje:

- Krajiny památné [online]. Web: http://www.krajinypamatne.eu/point/taflova-hut/
Kubova Huť [online]. Web: http://www.sumavanet.cz/kubovahut/fr.asp?tab=snet&id=10896&burl=&pt=RE


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram