Logo
Logo

Fotogalerie

30.05.2014 - Kubova Huť - Boubín

Kubova Huť - 1000 m n.m. Kubova Huť - Nejvýše položené nádraží v ČR (995 m n.m.) Lesnická NS Lesnická NS Soví skála ...po cestě k Boubínskému pralesu Boubínský prales - jih Boubínský prales Kaple sv. Huberta Lovecký zámeček Rozcestí Na Křížkách Po zelené turistické trase k rozcestí Boubínská severní cesta Rozcestí Boubínská severní cesta Po dřevěných schodech k rozcestí Pod Boubínem Po schodech na vrchol vyhlídkové věže Zamlžený výhled (bohužel...) z Boubínské věže Vyhlídkové patro na rozhledně ... a pohled dolů... Boubín (1362 m n.m.) Vyhídková věž odspodu U rozcestí Pod Srní hlavou Basumské louky Bunkr u Kubovy Huti

Boubín - Boubín (1362 m n. m.) je hora v Boubínské hornatině, pátý nejvyšší vrchol české části Šumavy. Nachází se 3,5 km východně od Kubovy Hutě. Oblý masív Boubína tvoří spolu s ostře tvarovaným Bobíkem (1264 m) charakteristickou siluetu Šumavy viditelnou i ze značně vzdálených míst.
České jméno hory (ve tvaru Bubyn) je doloženo v latinské listině z roku 1398 a znamenalo Búbův (Boubův) vrch. Německé obyvatelstvo nazývalo horu Kuboberg (poprvé doloženo v roce 1728) podle osady Kubohütten (Kubova Huť) založené v 16. století. V 19. století byl německý název uměle pozměněn na Kubany ve smyslu hora Kubanova
Od listopadu 2004 je na vrcholu znovu vybudovaná dřevěná rozhledna, 21 m vysoká, nabízející znamenitý rozhled na celé panorama Šumavy (Libín, Kleť, Chlum, Bobík, Smrčina, Plechý, Stožec, Třístoličník, Luzný, Černá hora, Poledník) na jedné straně a do nitra Čech (Vimperk, Brdy, JE Temelín, Hluboká nad Vltavou) na straně druhé. Za dobré viditelnosti lze spatřit Alpy. Jedná se o druhou nejvýše položenou rozhlednu v Česku a nejvýše položenou rozhlednu v Jihočeském kraji.

Kubova Huť - obec vznikla na počátku 18. století jako jedna z četných šumavských sklářských osad. První zmínky o ní jsou již z roku 1728, kdy zde Johann Podschneider založil sklářskou huť. Nově vzniklá osada dostala své jméno po zámeckém hejtmanovi Gubovi. V roce 1899 byla vybudována železniční trať spojující Vimperk a Volary. Na této trati bylo v Kubově Huti zřízeno nádraží, které svou polohou ve výšce 995 m nad mořem je nejvýše položenou železniční stanicí v Čechách.
Obec se rozkládá v místech, kudy v minulosti procházela historicky známá Zlatá stezka. Nyní zde vede mezinárodní silnice Vimperk - Strážný - Passau.
V obci je několik historických budov např. u Kubešů, u Götzů, které jsou ukázkou původní Šumavské architektury. Typickou Schwarzenbergskou myslivnou z r. 1908 je budova, která je v centru obce.


Použité zdroje:

- Boubín [online]. Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Boub%C3%ADn
- KUBOVA HUŤ A OKOLÍ : Historie, současnost [online]. Web: http://www.sumavanet.cz/kubovahut/historie.asp


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram