Logo
Logo

Fotogalerie

08.05.2014 - Dobrá Voda - Březník - Stodůlky - Paště

Pohled od Dobré Vody k Hartmanicím. Uprostřed vrchol kopce Hamižná (853 m n.m.) Dům sv. Vintíře Kostel sv. Vintíře se hřbitovem Vintířova kaplička Vrchol Březník (1006 m n.m.) Vintířova skála Zchátralá lovecká chata Pustina Zchátralá lovecká chata Pustina Rozcestí U Malého Babylonu Po cestě směrem ke Stodůlkám Řeka Křemelná na Stodůlkách Pohled od býv. Stodůlek směrem do údolí Křemelné Po cestě směrem k Zadním Paštím Přezimovací obora u Zadních paští Býv. Zadní Paště - pohled směrem k Srní (vpravo vrch Spálený 1013 m n.m.) Pohled směrem na Jezerní hřbet (vzadu). Úplně vlevo je vrch Spálený Úmrlčí prkna s kapličkou sv. Martina na Zadních Paštích Po cestě k Prostředním Paštím... Pramen Pod Křemelnou Pohled z Prostředních Paští k Sedelskému vrchu (926 m n.m.), za ním vpravo vrch Spálený (1013 m n.m.) Rozcestí na Prostředních Paštích Pohled přes Prostřední Paště k Jezernímu hřbetu (vzadu) Pohled na Sedelský vrch Vyhlídka na býv. Velkém Babylonu Býv. Malý Babylon Pod Malým Babylonem směrem k Dobré Vodě

Paště - Bývalá osada nad řekou Křemelná, v blízkosti I. zóny NP Paštěcké skály a Křemelná. Obec se dělila na Přední, Prostřední a Zadní Paště. Německy Vorder, Mittel a Hinter Waid .Osada Paště představovala typické šumavské rozptýlené osídlení na větší ploše, přičemž jednotlivé části na sebe volně navazovaly.
V 17. a 18. století v Zadních Paštích fungovala páteříková sklárna. Po 2. světové válce a vysídlení občanů německé národnosti začaly prázdné domy chátrat. Nové osídlení se zde patrně nekonalo, jelikož byla blízko státní hranice. V roce 1952 vznikl v této části Šumavy vojenský výcvikový prostor Dobrá Voda a nastěhovala se sem armáda. Postupně byly všechny objekty zbourány a rozstříleny, krajina upadla v zapomnění. Dnes lze již jenom na některých místech vysledovat stopy po základech objektů. V Předních Paštích se zachovaly pouze základy kapličky. V r. 2014 byla kaplička díky dobrovolníkům znovu postavena a slavnostě požehnána.
Z jednotlivých míst i z cest mezi nimi se občas otevírají nádherné výhledy na okolní krajinu – hrad Kašperk, vrcholy Javorník nebo Žďánov, Huťská hora, Antýgl, Oblík, Jezerní hřbet, osady Svojše či Jelenov.


Použité zdroje:

- Bývalé osady Přední, Prostřední a Zadní Paště na Šumavě [online]. Web: http://www.turistika.cz/mista/byvale-osady-predni-prostredni-a-zadni-paste-na-sumave


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram