Logo
Logo

Fotogalerie

08.03.2014 - Stará Huť - býv.Zhůří - Keply - Radkov

Rozcestí na býv. Starých Hutích Býv. Staré Hutě PR Zhůřský lom Pohled do údolí Křemelné (vzadu Královský hvozd) Býv. Zhůří Pohled na kapličku Nejsvětější Trojice na býv. Zhůří Býv. Zhůří (v popředí), v pozadí meandry říčky Křemelná Pomník padlým americkým vojákům 90. pěší divize PR Zhůřská hnízdiště PR Zhůřská hnízdiště Pohled na býv.Zhůří a do údolí Křemelné (uprostřed vzadu Královský hvozd) Bývalá vojenská pozorovatelna Pod Hadím vrchem Potok u Kepelských mokřad Keply Cesta do Kochánova Údolí Kepelského potoka Úmrlčí prkna u Kochánova Vyhlídkové místo u býv. osady Radkov Vyhlídka na býv. Radkov

Stará Huť - (německy Althütten) - osada náležela do původního katastrálního území Kochánov. V roce 1910 zde bylo 5 domů, 39 obyvatel, v roce 1921 to bylo 6 domů. Období zániku osady koresponduje se vznikem vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda, kdy se sem nastěhovala armáda. Všechny objekty byly zničeny.

Zhůří (pod Javornou) - bývalá královácká rychta a později farní obec Zhůří (Haidl am Ahornberg) v malebném údolí Křemelné (Zhůřeckého potoka) pod Hadím vrchem (1025 m), 8 km západně od Hartmanic.
Existenci osady počátkem 17. století dokládá otisk pečeti zdejšího rychtáře Thomase Löffelmanna z roku 1613. Místní uhlíři pálili dřevěné uhlí pro sklárny a hamry z okolí. V letech 1753-1787 zde byla v provozu sklárna. Za přispění místních králováckých sedláků byl v letech 1762 - 1763 postaven dřevěný kostel. Ten byl, stejně jako původní kaple, zasvěcen sv. Trojici. V roce 1938 žilo v obci s poštou, četnickou stanicí a německou školou (3 třídy) více než 600 obyvatel převážně německé národnosti. Po odsunu Němců po 2. světové válce ves osiřela a poté, co se stala součástí vojenského prostoru, byla armádou úplně zbořena.

Radkov - (německy Rathgebern) byla osada o 6ti staveních (samota obce Kochánov, fara Zhůří). Dnes místo výhledu (Radkovská vyhlídka 915 m n. m.) do Pekelského údolí, kterým teče Pstružný potok. Stávala zde i kaple která je zakreslena již na mapě Stabilního katastru z roku 1837. Osada Radkov je téměř zbořena; zůstal pouze jeden dům, který slouží jako chalupa.


Použité zdroje:

- Zaniklé obce a objekty [online]. Web: http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=785
- Šumava - Zhůří [online]. Web: http://www.sumavaregion.cz/index.php?s=47
- Šumavský rozcestník : Radkov - Šumava [online]. Web: http://www.sumava.cz/objekt_az/4793-radkov/


Sdílet e-mailem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet přes WhatsApp Sdílet přes Telegram