Zprávy z internetu

Kategorie: Šumava

25.02.2018 15:43
Český Rozhlas (Č.Budějovice)
Šumava
[ilustrační obrázek]

V útrobách střední rybářské školy ve Vodňanech poteče už zanedlouho potok. Stane se domovem živočichů a rostlin žijících na Šumavě. Podobný model nemají podle zjištění autorů nikde v Evropě. Jeho vybudování proto není úplně jednoduché.


25.02.2018 08:59
Prachatický deník
Šumava

Jižní Čechy – Nejnižší teplotu nedělní noci a rána naměřili jihočeští meteorologové v Pohoří na Šumavě, kde bylo minus 19 stupňů.


24.02.2018 13:09
QAP.cz
Šumava
[ilustrační obrázek]

Na Šumavě aktuálně panují parádní sněhové podmínky i nádherné slunečné počasí. Na své si přijdou vyznavači sjezdovek, snowboardu i běžkaři. Podívejte se na fotky!


24.02.2018 11:02
Novinky.cz
Šumava
[ilustrační obrázek]

Teploty v noci na sobotu se v Česku pohybovaly nejčastěji mezi minus 13 a minus sedmi stupni Celsia. Na třech měřicích stanicích klesly až dvacet stupňů pod bod mrazu. Vůbec nejchladněji bylo na šumavské Jezerní slati, kde teploměr klesl na minus 23,6 stupně, řekl Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


24.02.2018 08:42
Prachatický deník
Šumava

Jižní Čechy – Teploty spadly během noci na sobotu v nižších polohách kraje k minus 10 až minus 13 stupňům. Na Šumavě byl mráz ještě silnější, rekordní hodnoty ale odolaly.


23.02.2018 19:54
QAP.cz
Šumava
[ilustrační obrázek]

Jelen Standa, který v návštěvnickém centru na šumavské Kvidě zranil turistu, najde nový domov v oboře v Lánech.  Petice proti jeho utracení podepsaly desetitisíce lidí. 


23.02.2018 18:21
Český Rozhlas (Plzeň)
Šumava
[ilustrační obrázek]

Železnorudsko je plné lyžařů a taky aut. Lidé, kteří přijíždějí na lyže svým vozem, často nemají kde zaparkovat. A zatímco na Špičáku alespoň nějaká parkoviště jsou, přímo v Železné Rudě je s parkováním velký problém.


23.02.2018 15:19
Český Rozhlas (Plzeň)
Šumava
[ilustrační obrázek]

Synagoga v Hartmanicích na Klatovsku se promění na kinosál. Kulturní spolek Rašelina tam chce vždy jednu sobotu v měsíci pouštět filmy ze Zlatého fondu české kinematografie. Provní mohouu návštěvníci vidět už tuto sobotu.


23.02.2018 14:57
Za krásnější Vimperk
Šumava

  Vítězem 4. ročníku soutěže Šumavská mozkovka se stal popularizační článek Romana Mlejnka s názvem „Kde stopy hledačů broučích pokladů polyká bahno“, popisující monitoring rákosníčků, tedy vodních mandelinek ve Vltavském luhu. „Je to článek, jenž má všechny atributy pro to, aby i přes svoji odbornost zaujal širokou veřejnost. Aby se čtenář poučil a při tom i pobavil. Tenhle článek musel každý čtenář doslova slupnout jako malinu,“ hodnotí ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.„Nutno ale dodat, že i ostatní dva články kvalitou i prvky popularizace nezaostávaly. Například článek Monitoring a hodnocení vichřic na Šumavě ředitele ČHMÚ v Plzni Jiřího Hostýnka musel svými závěry, že početnost a síla vichřic je stále nižší, mnohé šokovat. A Roman Modlinger ve svém článku Vzestup a pád lýkožrouta smrkového v Boubínském pralese, přinesl pro někoho nový pohled na problematiku kůrovce,“ dodává Pavel Hubený. „Dokázal totiž, že se kůrovec z pralesa dokáže rychle vytratit sám!“ Ve čtvrtém ročníku soutěže Šumavská mozkovka hlasovalo 164 čtenářů a díky hlasům od čtenářů z Německa a Slovenska, získala tato soutěž, jež má za úkol přinést informace o šumavských výzkumech populární formou pro širokou veřejnost, mezinárodní rozměr. „Z došlých hlasů je zřejmé, že problematika Šumavy zajímá lidi v celém Česku, do slova od Aše až po Jablůnkov a díky hlasům například ze slovenských Košic ještě dál. Navíc, počty hlasujících rostou, letos přišlo o zhruba dvacet hlasů více, než v loňském roce,“ říká mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. Nejlepší popularizační článek, v doprovodném hlasování, hodnotí také odborná porota složená ze zástupců všech národních parků na území České republiky. „Všechny příspěvky jsou vyrovnané svou kvalitou, výběrem témat, obrazovým doprovodem, obsahem informací i přiměřeně stručným rozsahem. Nakonec jsme ocenili článek Romana Mlejnka, který asi nejvíce uplatnil očekávané prvky žánru, tedy popularizačního textu. Jeho příspěvek má děj, příběh, do kterého dokázal čtenáře vtáhnout,“ vysvětluje rozhodnutí odborné poroty její předseda Tomáš Rothröckl, ředitel NP Podyjí. Ze všech 164 hlasů, z nichž 60 dorazilo poštou a 104 elektronicky, byli vylosování tři šťastlivci. První z nich Vlastimil Jonáš z Jaroměřic získává bezplatné ubytování pro dvě osoby na víkend, v ubytovacím zařízení Správy NP Šumava na Kvildě. Další dva vylosovaní, Hana Fošumová z Českého Krumlova a Jan Němec z Prahy 4 pak obdrží věcné ceny. Výsledky 4. ročníku soutěže Šumavská Mozkovka: 1. Roman Mlejnek – Kde stopy hledačů broučích pokladů polyká bahno – 103 hlasů 2. Roman Modlinger – Vzestup a pád lýkožrouta smrkového v Boubínském pralese – 43 hlasů 3. Jiří Hostýnek – Monitoring a hodnocení vichřic na Šumavě – 18 hlasů Všechny soutěžní články je možné přečíst na zde: http://www.npsumava.cz/gallery/36/11094-mozkovka_2017_web.pdf.   Text a foto: (tznpš)    


23.02.2018 14:14
Klatovský deník
Šumava

Šumava – Jelen Standa, který v návštěvnickém centru šumavského národního parku na Kvildě zranil turistu a jehož chtělo vedení parku odstřelit, neboť je podle něj příliš nebezpečný, bude žít.


23.02.2018 13:54
Aktuálně.cz
Šumava

Jelen měl být odstřelen proto, že ve výběhu poranil jednoho z turistů. Právě kvůli návštěvníkům ale ztratil svou přirozenou plachost.


23.02.2018 13:32
Novinky.cz
Šumava
[ilustrační obrázek]

Jelen, který na začátku února v návštěvnickém centru u Kvildy na Prachaticku zranil turistu, pravděpodobně skončí v lánské oboře. Přesun jelena do výběhu v blízkosti prezidentského zámku vyjednal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).


23.02.2018 10:47
Za krásnější Vimperk
Šumava

  Starosti mají v zimě už tradičně provozovatelé hotelů a penzionů na Šumavě. Shánějí číšníky, pokojské i pomocné síly do kuchyně. Na horách chybí lidé i na obsluhu vleků nebo do půjčoven lyží. CELÝ ČLÁNEK Ilustrační foto: pixabay    


23.02.2018 10:30
Prachatický deník
Šumava

Šumava - Jedenadvacetiletý mladík v noci ze čtvrtka na pátek cestou z bowlingu na Zadově opustil partu kamarádů a zabloudil, členové Horské služby jej nalezli ve tři hodiny ráno.


23.02.2018 09:36
Za krásnější Vimperk
Šumava

Šumava, 23. února – Jedenadvacetiletý mladík dnes v noci cestou z bowlingu na Zadově opustil partu kamarádů a zabloudil, členové Horské služby jej nalezli ve tři hodiny ráno. Záchranáře zalarmoval jeho bratr kolem půl jedné v noci s tím, že si jeho nepřítomnosti všimli během cesty. „Vydali se ho hledat, ale bezvýsledně, byli sami dost společensky unavení. Ihned jsem tedy vzbudil další kolegy a vyrazili jsme do terénu. Postupně jsme propátrali trasu od bowlingu k místu, kde zaznamenali jeho zmizení,“ popsal začátek pátrání Josef Tischler, zasahující člen Horské služby Šumava s tím, že pohřešování nahlásil i Policii ČR. Záchranáři po nějaké době našli ve sněhu pravděpodobné stopy podnapilého mladíka. „V tom stavu se vydal sám na Zdíkov a šněroval si to k místu, zvaném Lesní chalupy. Šli jsme tedy po stopě a ve sněhu viděli, jak se tu a tam svalil, zase se zvedl a pokračoval. Pak se zkoušel dostat do několika chatek, ale marně, všechny byly zamčené,“ uvedl Josef Tischler. Jeho kolega pak našel pohřešovaného kolem třetí, opřeného o jednu z chat. Členové HS jej poté předali příslušníkům Policie ČR, kteří mladíka dopravili domů. „V tomto případě, vzhledem ke stavu celé skupiny, od které se oddělil, je asi marné apelovat na dodržování zásad bezpečného pohybu v zimních horách. Faktem ale je, že kdyby si ztráty kamaráda nevšimli, mohlo dojít k tragédii,“ upozornil Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Podle něj mohl v případě, že by nebyla vyhlášena pátrací akce, mladík kvůli stávajícím nočním mrazům na Šumavě umrznout.   HORSKÁ SLUŽBA ŠUMAVA      


23.02.2018 09:23
QAP.cz
Šumava
[ilustrační obrázek]

Velké pátrací manévry se v noci na pátek odehrály na Šumavě. Horští záchranáři pátrali po opilém mladíkovi, který se ztratil partě cestou z bowlingu. Hrozilo, že umrzne...


23.02.2018 08:59
iŠumava
Šumava

V klatovském Pavilonu skla se v sobotu 24. 2. 2018 od 14 hodin uskuteční reprízovaná přednáška České zednářské sklo, která je věnovaná zednářskému stolování, zvykům, rituálům, zednářské symbolice (Jacob Sadilek – Praga Masonica) a výrobě zednářského skla v českých zemích (Jitka Lněničková – PASK). Po přednášce následuje poslední komentovaná prohlídka výstavy s jejími autory. Výstava Sklo zednářských lóží je pro velký zájem prodloužena do neděle 11. 3. 2018. O přednášku je poměrně velký zájem, a proto doporučujeme předchozí rezervaci na recepci Pavilonu skla.


23.02.2018 08:01
QAP.cz
Šumava
[ilustrační obrázek]

Výběh s jeleny na Horské Kvildě na Šumavě zůstane uzavřený až do 10. března. Před několika dny tam jelen napadl jednoho z návštěvníků. Osud zvířete není jasný...


23.02.2018 07:16
Český Rozhlas (Č.Budějovice)
Šumava
[ilustrační obrázek]

Správa Národního parku Šumava řeší budoucnost jelena, který ve výběhu u Kvildy zranil turistu. Proti záměru zvíře odstřelit vznikla petice, kterou na internetu podepsalo více než dvacet tisíc lidí.


23.02.2018 06:33
Klatovský deník
Šumava

Šumava /VIDEO/ – Stále ideální podmínky pro lyžaře hlásí šumavský Špičák. Areál si stále udržuje v průměru sedmdesáticentimetrovou vrstvu sněhu na sjezdovkách. Mrzne po celý den zároveň je slunečné počasí.


Strana 1 z 93